Pages in topic:   [1 2] >
Traducător PFA în timpul concediului pentru creșterea copilului
Thread poster: OANA TELEHOI
OANA TELEHOI
OANA TELEHOI
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
Jan 14, 2010

As vrea sa stiu daca as putea face traduceri autorizate in timpul concediului de crestere al copilului sau daca as putea munci 4 ore/zi la o firma fara sa-mi afecteze primirea in continuare a indemnizatiei.

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 11:12
French to Romanian
+ ...
nu se poate. Jan 14, 2010

OANA TELEHOI wrote:

As vrea sa stiu daca as putea face traduceri autorizate in timpul concediului de crestere al copilului sau daca as putea munci 4 ore/zi la o firma fara sa-mi afecteze primirea in continuare a indemnizatiei.


Din păcate, nu se poate. Primirea ajutorului de maternitate este condiţionată de absenţa oricărei alte surse de venit. Doar dacă nu s-a schimbat ceva între timp. Va trebui să găsiţi soluţii alternative.


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
incetarea autorizatiei MJ Jan 14, 2010

Asa este. Cf. legii prin care se reglementeaza acordarea indemnizatiei de crestere a copilului, nu trebuie sa ai venituri din nicio sursa. Acum intrebarea este cum faci dovada? Dupa sapaturi pe la Administratia financiara, am aflat ca trebuie "suspendata" autorizatia de la MJ, ori asa ceva nu exista la Ministerul de Justitie. Exista doar INCETAREA autorizatiei, ceea ce inseamna ca daca depui cerere de incetare, dupa acei 2 ani trebuie sa te reautorizezi ceea ce e cea mai mare prostie pe care am ... See more
Asa este. Cf. legii prin care se reglementeaza acordarea indemnizatiei de crestere a copilului, nu trebuie sa ai venituri din nicio sursa. Acum intrebarea este cum faci dovada? Dupa sapaturi pe la Administratia financiara, am aflat ca trebuie "suspendata" autorizatia de la MJ, ori asa ceva nu exista la Ministerul de Justitie. Exista doar INCETAREA autorizatiei, ceea ce inseamna ca daca depui cerere de incetare, dupa acei 2 ani trebuie sa te reautorizezi ceea ce e cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Voua vi se pare logic?!
Incetarea dreptului de a taia chitante/ facturi e subiectul discutiei, nu calificarea omului, oricare ar fi ea.
Eu am avut inainte PFA cu autorizatie de la Primarie care era acordata in baza diplomei de licenta. In cazul asta, mi-ar fi cerut oare sa suspend/ incetez/ anulez etc. diploma de licenta?!? E chiar strigator la cer cum Administratia financiara nu vrea sa-si asume luarea acestei decizii decat cu scrisorica de la alta autoritate...

BTW, astept si alte experiente similare de-ale voastre in legatura cu concediul de crestere a copilului. Ma intreb daca in toata tara e asa sau doar unii fac exces de zel.

Seara placuta!
Oana A.
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
Spanish to Romanian
+ ...
Este ceva nou :( Jan 14, 2010

Oana Apetrei wrote:

Asa este. Cf. legii prin care se reglementeaza acordarea indemnizatiei de crestere a copilului, nu trebuie sa ai venituri din nicio sursa. Acum intrebarea este cum faci dovada? Dupa sapaturi pe la Administratia financiara, am aflat ca trebuie "suspendata"

----------
BTW, astept si alte experiente similare de-ale voastre in legatura cu concediul de crestere a copilului. Ma intreb daca in toata tara e asa sau doar unii fac exces de zel.

Seara placuta!
Oana A.


Bună Oana,

Eu am fost doi ani în concediu pentru creşterea copilului, prin anii 2005-2007, şi nu i-a trecut nimănui prin cap să îmi ceară să îmi suspend activitatea sau altceva.
Teoretic tu nu trebuie să dovedeşti nimic, administraţia trebuie să dovedească faptul că ai venituri.
Eu am depus o declaraţie pe proprie răspundere că nu am venituri şi am depus declaraţiile anuale pe zero.

Mi se pare curioasă, ca să nu zic indolentă atitudinea celor de la administraţia ta fiscală.
Este oricum exclus să ceri să îţi înceteze suspende cineva autorizaţia.

Nu mai bine
Nicolae


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
La Iasi e mai cu mot Jan 15, 2010

Nicolae Zarna wrote:

Bună Oana,

Eu am fost doi ani în concediu pentru creşterea copilului, prin anii 2005-2007, şi nu i-a trecut nimănui prin cap să îmi ceară să îmi suspend activitatea sau altceva.
Teoretic tu nu trebuie să dovedeşti nimic, administraţia trebuie să dovedească faptul că ai venituri.
Eu am depus o declaraţie pe proprie răspundere că nu am venituri şi am depus declaraţiile anuale pe zero.

Mi se pare curioasă, ca să nu zic indolentă atitudinea celor de la administraţia ta fiscală.
Este oricum exclus să ceri să îţi înceteze suspende cineva autorizaţia.

Nu mai bine
Nicolae




Buna Nicu,
Ma bucur sa te mai vad pe forum, sper ca esti bine. Uite ca mi-a venit si mie randul, sau imi va veni curand, dar pana una alta incerc sa ma lamuresc.
Poate ma incurc eu in termeni, dar declaratiile se depun acum pentru activitatea de pe 2009, cand am prestat. Ori pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului incepand cu luna mai (incepand din mai incolo nu trebuie sa am venituri), ar trebui sa depun ceva anticipat, nu? Care e documentul asta?!
Incurcate mai sunt caile Domnului si ale birocratiei romanesti.
Oricum si eu sunt de parere ca incetarea autorizatiei MJ e cea mai mare prostie pe care am auzit-o lately si e exclus asa ceva!

Un weekend excelent!
Oana


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 11:12
French to Romanian
+ ...
finante Jan 15, 2010

Oana Apetrei wrote:


Oricum si eu sunt de parere ca incetarea autorizatiei MJ e cea mai mare prostie pe care am auzit-o lately si e exclus asa ceva!



Cred că trebuie să renunţi la înregistrarea la finanţe (sau să o suspenzi, nu sunt sigură). Ideea cealaltă este ilogică, pentru că eliberarea autorizaţiei MJ nu e condiţionată de înregistrarea la finanţe, ci invers.

Succes.


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
fuga de responsabilitate Jan 15, 2010

elvira_d wrote:

Cred că trebuie să renunţi la înregistrarea la finanţe (sau să o suspenzi, nu sunt sigură). Ideea cealaltă este ilogică, pentru că eliberarea autorizaţiei MJ nu e condiţionată de înregistrarea la finanţe, ci invers.

Succes.


Da Elvira, a nu avea venituri inseamna suspendarea dreptului de a taia chitante si facturi, cum mai spuneam, insa Administratia financiara nu vrea sa-si asume aceasta responsabilitate, si nu prea inteleg de ce (ma rog, a zis ceva de genul "daca imi vine un audit?"), fara o hartie de la Ministerul de Justitie. Partea hazlie e ca, fiind o procedura greoaie care poate dura si 2 luni, mi-a zis ca pot face un compromis si sa-mi accepte ca dovada de la minister, confirmarea de primire a documentelor trimise la ei. M-am gandit serios sa le trimit o felicitare pentru noul an cu confirmare de primire si cu aceasta "dovada graitoare" sa ma prezint la Finante. Ar merita!


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
Spanish to Romanian
+ ...
Poate au greşit ai mei =)) Jan 15, 2010

Oana Apetrei wrote:

Poate ma incurc eu in termeni, dar declaratiile se depun acum pentru activitatea de pe 2009, cand am prestat. Ori pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului incepand cu luna mai (incepand din mai incolo nu trebuie sa am venituri), ar trebui sa depun ceva anticipat, nu?

Oana


Stau şi mă gândesc că cei de la administraţia financiară de la sectorul meu au fost superficiali.
Eu m-am dus atunci (prin februarie 2005) le-am explicat situaţia şi ei m-au pus să dau efectiv o declaraţie pe proprie răspundere cum că de la data de .... nu mai desfăşor activitate lucrativă.
Nu mi-au cerut nimic în plus. Şi nu m-am dus şi eu măcar cu un buchet de flori
Probabil a fost o situaţie atipică, mi s-a mai întâmplat.

Să ai un sfârşit de săptămână minunat,
Nicolae


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 11:12
French to Romanian
+ ...
nu au dreptate Jan 15, 2010

ai putea să întrebi la instituţia care acordă ajutorul de maternitate (nefiind în situaţia ta, habar nu am care e), dacă nu ai întrebat deja, ce dovadă trebuie să le duci. s-ar putea ca o adeverinţă de la finanţe cu venit declarat zero să fie suficientă. dar, din câte ştiu eu, administraţia financiară nu are dreptate. mie mi-au sugerat să îmi suspend înregistrarea fiscală, într-un an în care am declarat venit zero, şi a trebuit să mă cert cu ei în direcţia inversă.... See more
ai putea să întrebi la instituţia care acordă ajutorul de maternitate (nefiind în situaţia ta, habar nu am care e), dacă nu ai întrebat deja, ce dovadă trebuie să le duci. s-ar putea ca o adeverinţă de la finanţe cu venit declarat zero să fie suficientă. dar, din câte ştiu eu, administraţia financiară nu are dreptate. mie mi-au sugerat să îmi suspend înregistrarea fiscală, într-un an în care am declarat venit zero, şi a trebuit să mă cert cu ei în direcţia inversă. mai insistă şi, eventual, caută în legislaţie puţin mai mult. sau discută cu un contabil specializat în PFA (de exemplu, unul care ţine contabilitate pentru medici, avocaţi, notari).Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
declaratie Jan 16, 2010

Confirm. Sotia mea terrmina concediul de crestere a copilului in februarie 2010.

La inceputul lui 2008, copilul urmand sa se nasca in februarie, am depus estimativa pe 2008 cu valoare zero, si am anexat un "memoriu" in care am spus ca PFA isi suspenda activitatea. Ulterior am primit decizia de impunere pentru impozit anticipat, cu valoare zero.

Aceasta (decizia), mi-a folosit ulterior peste tot unde a trebuit sa mai "lupt" pentru sumele care se dau de la stat cu aceast
... See more
Confirm. Sotia mea terrmina concediul de crestere a copilului in februarie 2010.

La inceputul lui 2008, copilul urmand sa se nasca in februarie, am depus estimativa pe 2008 cu valoare zero, si am anexat un "memoriu" in care am spus ca PFA isi suspenda activitatea. Ulterior am primit decizia de impunere pentru impozit anticipat, cu valoare zero.

Aceasta (decizia), mi-a folosit ulterior peste tot unde a trebuit sa mai "lupt" pentru sumele care se dau de la stat cu aceasta ocazie. Nu e usor dar se poate.

Actiunea se desafsoara in Bucuresti, sector 4.
Collapse


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
tot soiul de interpretari ale legii Jan 16, 2010

Poate ca pe Nicu "l-au lasat sa scape prea usor", poate ca trebuie sa mai sap pe la Directia de Asistenta Comunitara sa vad ce accepta ei ca si dovada sau poate decizia de impunere pentru impozit anticipat este solutia, oricum s-a demonstat ca in tara asta legea nu e interpretata unitar pentru ca nu e clara. Cate bordeie, atatea obiceie, vorba romanului, iar Administratia Financiara din Iasi si-a spus cuvantul!
Cert este ca n-o sa ma las, o sa ma lupt oricat este nevoie pentru drepturile m
... See more
Poate ca pe Nicu "l-au lasat sa scape prea usor", poate ca trebuie sa mai sap pe la Directia de Asistenta Comunitara sa vad ce accepta ei ca si dovada sau poate decizia de impunere pentru impozit anticipat este solutia, oricum s-a demonstat ca in tara asta legea nu e interpretata unitar pentru ca nu e clara. Cate bordeie, atatea obiceie, vorba romanului, iar Administratia Financiara din Iasi si-a spus cuvantul!
Cert este ca n-o sa ma las, o sa ma lupt oricat este nevoie pentru drepturile mele pentru ca mi se urca sangele in varful capului cand vad cati bani imi sunt luati din buzunar cam cu forta (caci nu avem optiune) pentru tot felul de contributii: sanatate, asigurarile sociale, etc., iar cand am nevoie sa beneficiez si eu de ceva, intalnesc tot felul de piedici, poate, poate ne lasam pagubasi. No way, Jose!

O sa revin cu informatii despre cum s-a rezolvat chestiunea, poate ii mai sunt folositoare si altcuiva. Multumesc pentru mesaje!

Weekend placut in continuare!
Collapse


 
Andreea Judele
Andreea Judele
Romania
Local time: 11:12
French to Romanian
+ ...
Raspunsuri? Mar 26, 2010

Buna, Oana! In primul rand, felicitari pentru bebele care va sa vina, sa fie sanatos si sa te bucuri de fiecare zi cu el!

Vreau sa te intreb daca ai mai rezolvat ceva la Administratia Financiara, eu am mers la biroul care mi-a dat certificatul de inregistrare fiscala si mi s-a spus ca trebuie sa aduc copie dupa acte, actele in original si o copie dupa cererea de suspendare a activitatii de traducator, cerere pe care o trimit prin posta la Ministerul justitiei...

Ce ti
... See more
Buna, Oana! In primul rand, felicitari pentru bebele care va sa vina, sa fie sanatos si sa te bucuri de fiecare zi cu el!

Vreau sa te intreb daca ai mai rezolvat ceva la Administratia Financiara, eu am mers la biroul care mi-a dat certificatul de inregistrare fiscala si mi s-a spus ca trebuie sa aduc copie dupa acte, actele in original si o copie dupa cererea de suspendare a activitatii de traducator, cerere pe care o trimit prin posta la Ministerul justitiei...

Ce ti s-a mai spus tie? Nu reusesc sa imi dau seama cu ce ii ajuta pe ei daca duc o copie dupa o cerere pe care, ipotetic vorbind, uit sa o trimit.

Multumesc anticipat si sa ne vedem cu bine prin parcuri la vara!

Andreea
Collapse


 
Camelia Frunză
Camelia Frunză
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
+ ...
Câteva răspunsuri - D70 + estimativa 0 Apr 1, 2010

Bună tuturor

Eu sunt în concediu pentru creşterea copilului din ianuarie 2009.

Iată cum se procedează la Galaţi (şi sunt convinsă că şi prin alte părţi cam la fel)
- depuneţi Declaraţia 070 prin care solicitaţi suspendarea activităţii începând cu data de la care ştiţi că urmează să intraţi în concediu
- depuneţi Declaraţia estimativă cu 0 venituri...
See more
Bună tuturor

Eu sunt în concediu pentru creşterea copilului din ianuarie 2009.

Iată cum se procedează la Galaţi (şi sunt convinsă că şi prin alte părţi cam la fel)
- depuneţi Declaraţia 070 prin care solicitaţi suspendarea activităţii începând cu data de la care ştiţi că urmează să intraţi în concediu
- depuneţi Declaraţia estimativă cu 0 venituri (eu nu am depus-o pentru că am presupus eu că odată ce solicit suspendarea activităţii, nu am nici venituri - logic după mine nu şi după cei de la finanţe care între timp mi-au emis deja decizie de impunere pentru 2009 - în fine mi s-au anulat plăţile respective dar am avut de depus alte cereri......alte explicaţii.......audienţe )

Solicitaţi adeverinţe de venit pentru anii care intră în calcul la plata indemnizaţiei pentru a le depune la dosar -aveţi dreptul la 85% din venitul net - atenţie şi aici că şi aici am păţit-o...........mi-au calculat indemnizaţia din brut şi după două luni iar au luat dosarul la puricat şi şi-au dat seama că au greşit.........şi mi-au suspendat plata indemnizaţiei până şi-au recuperat ei ce mi-au dat în plus.

Nu are niciun sens să anulaţi autorizaţia MJ doar suspendaţi activitatea prin D070 şi când se termină concediul depuneţi iar D070 prin care solicitaţi reluarea activităţii.

Oana - să te bucuri de bebe şi de fiecare clipă pe care o petreceţi împreună

Paşte Fericit tuturor
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 11:12
English to Romanian
Pe mine nu m-au lasat... Sep 1, 2011

Camelia Frunză wrote:

Bună tuturor

Eu sunt în concediu pentru creşterea copilului din ianuarie 2009.

Iată cum se procedează la Galaţi (şi sunt convinsă că şi prin alte părţi cam la fel)
- depuneţi Declaraţia 070 prin care solicitaţi suspendarea activităţii începând cu data de la care ştiţi că urmează să intraţi în concediu
- depuneţi Declaraţia estimativă cu 0 venituri (eu nu am depus-o pentru că am presupus eu că odată ce solicit suspendarea activităţii, nu am nici venituri - logic după mine nu şi după cei de la finanţe care între timp mi-au emis deja decizie de impunere pentru 2009 - în fine mi s-au anulat plăţile respective dar am avut de depus alte cereri......alte explicaţii.......audienţe )

Solicitaţi adeverinţe de venit pentru anii care intră în calcul la plata indemnizaţiei pentru a le depune la dosar -aveţi dreptul la 85% din venitul net - atenţie şi aici că şi aici am păţit-o...........mi-au calculat indemnizaţia din brut şi după două luni iar au luat dosarul la puricat şi şi-au dat seama că au greşit.........şi mi-au suspendat plata indemnizaţiei până şi-au recuperat ei ce mi-au dat în plus.

Nu are niciun sens să anulaţi autorizaţia MJ doar suspendaţi activitatea prin D070 şi când se termină concediul depuneţi iar D070 prin care solicitaţi reluarea activităţii.

Oana - să te bucuri de bebe şi de fiecare clipă pe care o petreceţi împreună

Paşte Fericit tuturor


Mie AF Cluj-Napoca nu mi-a acceptat nicio declaratie pe proprie raspundere, nici macar autentificata la notar. Doar anularea autorizatiei era valabila. Nimic altceva.


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 11:12
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Deci eu zau daca pricep chestia asta Sep 18, 2011

E cam si cum ar cere unui doctor sa renunte la practica sau unui avocat sa isi anuleze examenul de barou. Ei isi dau seama cat sunt de ridicoli?

 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducător PFA în timpul concediului pentru creșterea copilului






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »