contabil PFA
Thread poster: Angela Galan
Angela Galan
Angela Galan
Romania
Local time: 10:42
Romanian to French
+ ...
May 5, 2010

Buna ziua tuturor,
Sunt in cautarea unui contabil priceput in contabilitatea pentru PFA, pana acum mi-am tinut eu contabilitatea dar s-a anuntat un control si vreau sa ma asigur ca e totul in regula. Poate unii din traducatorii de aici ar putea sa-mi recomande pe cineva, in Bucuresti.

Multumesc !


 
Raluca06
Raluca06
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
chitantier May 10, 2010

Nici eu nu am contabil si cu siguranta la un eventual control as lua amenda.
De curand pe chitantier am observat o noutate si anume, pe al doilea rand figureaza C.I.F si Nr. RC. Cineva mi-a spus (nu contabil) ca pentru persoane fizice la C.I.F. ar trebui sa scriu CNP-ul iar la Nr. RC - seria si nr. cartii de identitate.
Voi cum procedati? Asa trebuie?
O zi buna tuturor!


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
Chitantier May 10, 2010

Buna,

La mine e chitantier rezulta:
-la Nr. R.C. - numarul autorizatiei si data emiterii (nu sunt inscrisa la RC)
-la CIF - CIF eliberat de ANAF
Persoana fizica autorizata era identificata dupa CNP cu 2 ani in urma, poate de aceea ti s-a spus acest lucru.
CNP-ul meu figureaza doar pe stampila.
Nu mi-am pus problema asta pana acum dar avand in vedere ca sunt tipizate facute la o societate atestata cred ca asa este in regula.
Pe chitante apare si m
... See more
Buna,

La mine e chitantier rezulta:
-la Nr. R.C. - numarul autorizatiei si data emiterii (nu sunt inscrisa la RC)
-la CIF - CIF eliberat de ANAF
Persoana fizica autorizata era identificata dupa CNP cu 2 ani in urma, poate de aceea ti s-a spus acest lucru.
CNP-ul meu figureaza doar pe stampila.
Nu mi-am pus problema asta pana acum dar avand in vedere ca sunt tipizate facute la o societate atestata cred ca asa este in regula.
Pe chitante apare si mentiunea "Conform OMFP 2226/2006" ceea ce inseamna ca respecta prevederile legale.

O zi frumoasa in continuare!



[Editat la 2010-05-10 10:55 GMT]

[Editat la 2010-05-10 13:13 GMT]
Collapse


 
Raluca06
Raluca06
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
precizare May 10, 2010

Nu la antet ma refeream unde trebuie sa completam cu datele noastre, ci la cele pentru client:
Primul rand: Am primit de la
Al doilea rand: CIF.............Nr. ORC..........Adresa
Al treilea rand: Suma de........adica
Al patrulea rand: reprezentand:


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
Chitantiere cu continut nou... May 11, 2010

Am avut o mica banuiala ca nu ar fi vorba de emitent...
Destul de suspect continutul pentru destinatarul chitantei. La mine suna asa:
Am primit de la......
Adresa.......
Suma de...... adica......(suma in litere)
Repezentand........
Casier.........
Am gasit pe internet ambele variante insa nu am inteles ce lege reglementeaza "noile" formate de chitante.
Iata ce am gasit pe un alt forum cu specific contabil:
"...in
... See more
Am avut o mica banuiala ca nu ar fi vorba de emitent...
Destul de suspect continutul pentru destinatarul chitantei. La mine suna asa:
Am primit de la......
Adresa.......
Suma de...... adica......(suma in litere)
Repezentand........
Casier.........
Am gasit pe internet ambele variante insa nu am inteles ce lege reglementeaza "noile" formate de chitante.
Iata ce am gasit pe un alt forum cu specific contabil:
"...in 3512/2008 nu sunt precizari referitoare la CNP-ul clientului. Deci trebuie sa respectati acest lucru.
Inscrierea CNP-ului pe chitanta poate fi facuta doar in cazul cand firma dvs este inregistrata ca si "operator de date cu caracter personal", altfel acest lucru va este interzis."
In urmatoarele zile merg sa-mi comand facturier+chitantier si voi posta continutul si eventuala noua lege care reglementeaza continutul acestora.

O zi frumoasa in continuare!




[Editat la 2010-05-11 08:03 GMT]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 10:42
German to Romanian
+ ...
Eu trec liniuţă la clienţi persoane fizice May 24, 2010

Raluca06 wrote:

Nici eu nu am contabil si cu siguranta la un eventual control as lua amenda.
De curand pe chitantier am observat o noutate si anume, pe al doilea rand figureaza C.I.F si Nr. RC. Cineva mi-a spus (nu contabil) ca pentru persoane fizice la C.I.F. ar trebui sa scriu CNP-ul iar la Nr. RC - seria si nr. cartii de identitate.
Voi cum procedati? Asa trebuie?
O zi buna tuturor!


Aşa este cum a zis Lara, la Nr. RC e nr. de autorizaţie, iar la CIF este CIFul primit de la Ad. Financiară.

Eu la CIFul şi nr. înm. Reg. Com. ale clientului trec numerele respective numai la clienţi persoane juridice; la clienţi persoane fizice trec liniuţă, adică "-". Aşa făceau şi notariatele. Mai nou însă, de când au început pe rând să aibă evidenţa contabilă pe calculator, soft care face facturi şi alte minuni de astea noi, notariatele trec CNPul pe facturi la clienţii persoane fizice. Dar e cum zice Lara: într-adevăr BNPurile toate sunt operatori de date cu caracter personal, pe când noi nu. Aşa că eu trec în continuare liniuţă. Când o să mai am drum la Ad. FInanciară, o să întreb acolo, poate m-or lămuri.


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
Contabil May 25, 2010

Angela,

Scuza-ne ca am discutat de cu totul altceva decat ceea ce te interesa pe tine.
Personal, sunt convinsa ca daca urmezi pasii specifici pentru contabilitatea unui PFA si depui la termen declaratiile, nu ai cum sa gresesti.
Iata doua linkuri unde vei putea gasi informatiile de care ai nevoie.
... See more
Angela,

Scuza-ne ca am discutat de cu totul altceva decat ceea ce te interesa pe tine.
Personal, sunt convinsa ca daca urmezi pasii specifici pentru contabilitatea unui PFA si depui la termen declaratiile, nu ai cum sa gresesti.
Iata doua linkuri unde vei putea gasi informatiile de care ai nevoie.

http://www.pfacontabilitate.ro/
http://www.pfa.whd.ro/index.php?cat=Evidenta_contabila

Succes.
Lara
Collapse


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 10:42
Italian to Romanian
+ ...
Chitante cu continut nou May 27, 2010

Buna seara,

Am reusit sa merg sa comand facturi si chitante.
Raluca are dreptate, se pare ca de la inceputul anului au intrat in vigoare noile formulare de chitante care contin rubricile Nr. RC si C.I.F la datele platitorului (sub rubrica "Am primit de la....".
Se pare ca pe cele in format vechi trebuie sa le anulam si daca folosim chitantele pentru persoane fzice trebuie trecut CNP la rubrica CIF dupa spusele doamnei care mi-a preluat comanda.
Personal le voi an
... See more
Buna seara,

Am reusit sa merg sa comand facturi si chitante.
Raluca are dreptate, se pare ca de la inceputul anului au intrat in vigoare noile formulare de chitante care contin rubricile Nr. RC si C.I.F la datele platitorului (sub rubrica "Am primit de la....".
Se pare ca pe cele in format vechi trebuie sa le anulam si daca folosim chitantele pentru persoane fzice trebuie trecut CNP la rubrica CIF dupa spusele doamnei care mi-a preluat comanda.
Personal le voi anula pe cele vechi dar in ceea ce priveste rubrica CIF voi pune liniuta ("-").
Sugestia lui OvidiuKatz este cea mai buna pentru a evita orice problema.
Daca cineva stie cum se procedeaza (legal) sper sa ne spuna si noua.

O seara buna tuturor!
Lara

[Editat la 2010-05-27 17:35 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


contabil PFA






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »