Pages in topic:   < [1 2 3 4]
Ce fel de CAT tools se folosesc in Romania?
Thread poster: altalingua RO
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 09:41
German to Romanian
+ ...
scanarea , OCR etc. Jan 27, 2012

1. F. interesant! Cum se numeşte programul?

Ovidiu@
2. O altă posibilitate este scoaterea textului pe imprimantă, scanarea cu Abby Fine Reader. Asta merge totdeauna. Doar că mai trebuie adesea corectat textul la sfârşit cu un corector ortografic, întrucât mai greşeşte la identificarea literelor, uneori.






Alina - Maria Chiteala wrote:

Ovidiu eu am un program care scoate parolele din pdf. Si apoi converteste abby rapid.
Nu inteleg nici eu ce oameni cretini sunt aia dar ma rog. Nu ma intind sa vorbesc de clienti si clienti ca imi ia toata ziua.


 
Sandra & Kenneth Grossman
Sandra & Kenneth Grossman  Identity Verified
Israel
Local time: 10:41
French to English
+ ...
Motivul: confidentialitatea Jan 27, 2012

Alina - Maria Chiteala wrote:

Si majoritatea clientilor dau PDF dintr-un motiv pe care inca nu l-am descoperit.



Într-adevăr, unele pdfuri sunt groaznice. De ce? Fiindcă sunt făcute la modul imbecil de către nişte oameni ... din comoditate, le primesc prin fax de la partenerii din străinătate, iar apoi scanează faxul în PDF, de aia se văd aşa naşpa.




Nu, nu din comoditate. Motivul foarte simplu pt. care majoritatea documentelor sunt vehiculate prin ciber-spatiu in format pdf este faptul ca acest format nu este editabil, iar cel de imagine scanata in pdf nici nu poate nici fi citit de catre diversele motoare de cautare.

De exemplu, nu cred ca in ziua de azi se practica pe scara larga trimiterea de contracte incolo si incoace intr-un format pe care orice participant pe filierea secretariat/traducere le poate modifica, chiar accidental.

E foarte probabil ca formatul pdf scanat ca imagine se va generaliza.



 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ce fel de CAT tools se folosesc in Romania?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »