Traducător începător - despre Trados
Thread poster: Alexandra59
Alexandra59
Alexandra59
Romania
May 7, 2014

Buna,

Sunt o traducatoare incepatoare, abia am terminat masterul si am obtinut primul meu job in traduceri tehnice, ma rog nu l am obtinut inca, sunt in perioada de proba, si mi-au spus sa traduc un text folosind Trados. Inca nu l am downloadat, am citit aici pe forum cam despre ce e vorba in mare parte. Stiu ca se imparte textul in segmente iar traducerea acestora va fi inmagazinata in memoria programului, usurand mai apoi munca traducatorului si economisind din timpul acestuia in
... See more
Buna,

Sunt o traducatoare incepatoare, abia am terminat masterul si am obtinut primul meu job in traduceri tehnice, ma rog nu l am obtinut inca, sunt in perioada de proba, si mi-au spus sa traduc un text folosind Trados. Inca nu l am downloadat, am citit aici pe forum cam despre ce e vorba in mare parte. Stiu ca se imparte textul in segmente iar traducerea acestora va fi inmagazinata in memoria programului, usurand mai apoi munca traducatorului si economisind din timpul acestuia in cazul unor cuvinte ce se repeta sau unele traduceri asemanatoare. Deci eu am Microsoft Office 2007, si intentionez sa downloadez si Trados. Pe langa acestea doua imi mai trebuie inca un program?sau sunt suficiente cele doua?

[Edited at 2014-05-07 18:42 GMT]

[Edited at 2014-05-07 19:48 GMT]
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducător începător - despre Trados






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »