Modificare text sursa in traducere
Thread poster: eriana
eriana
eriana
Romania
Jan 18, 2016

Salut!

Sunt in urmatoarea situatie.

Am efectuat o traducere a unui contract si ulterior mi s-a semnalat ca o clauza continea o greseala care, evident, se regaseste in traducerea mea. Mi se solicita o erata la traducerea clauzei respective, insa textul sursa va contine in continuare acea eroare.

In cazul asta se mai poate considera ca traducerea mea este fidela si conforma cu documentul tradus? Ar trebui solicitantul sa-mi furnizeze o justificare pentru ac
... See more
Salut!

Sunt in urmatoarea situatie.

Am efectuat o traducere a unui contract si ulterior mi s-a semnalat ca o clauza continea o greseala care, evident, se regaseste in traducerea mea. Mi se solicita o erata la traducerea clauzei respective, insa textul sursa va contine in continuare acea eroare.

In cazul asta se mai poate considera ca traducerea mea este fidela si conforma cu documentul tradus? Ar trebui solicitantul sa-mi furnizeze o justificare pentru acea modificare? Mentionez ca nu este autorul/proprietarul contractului.

Multumesc!
Collapse


 
George Blum
George Blum  Identity Verified
Local time: 12:34
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Traducerea trebuie să fie fidelă textului sursă Jan 18, 2016

Răspunsul nu poate fi decît unul singur. Dacă clientul dorește erata, va trebui să furnizeze un text sursă care să conțină erata.

 
eriana
eriana
Romania
TOPIC STARTER
ok Jan 19, 2016

Ok, multumesc!

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Modificare text sursa in traducere






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »