Suspendare activitate PFA
Thread poster: Mariana Mag
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 13:00
English to Romanian
Nov 10, 2007

De 3 luni, sunt angajata full -time. Nu mai am timp de traduceri in afara serviciului si ma gandeam la posibilitatea suspendarii activitatii ca PFA sau chiar a incetarii acesteia.
Intrebarea mea este: Voi putea sa folosesc stampila de traducator la serviciu?

Am auzit ca cei de la administratiile financiare iti cer sa anulezi autorizatia. Au dreptul sa ceara asa ceva, atata timp cat autorizatia nu este eliberata de ei?


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 13:00
Italian to Romanian
+ ...
PFA Nov 12, 2007

A fi autorizat de ministerul justitiei presupune inregistrarea si plata taxelor si impozitelor aferente. Valabila si reciproca.

Traducatorul autorizat de MJ, trebuie sa aiba autorizatie PFA pentru perioada in care autorizatia este activa, deci ne anulata. Printre altele...el este dator sa raspunda solicitarilor tribunalului, si in consecinta, sa emita chitanta si factura.

Chiar daca solicitarile tribunalului sunt rare sau chiar inexistente pentru un anumit traducator, a
... See more
A fi autorizat de ministerul justitiei presupune inregistrarea si plata taxelor si impozitelor aferente. Valabila si reciproca.

Traducatorul autorizat de MJ, trebuie sa aiba autorizatie PFA pentru perioada in care autorizatia este activa, deci ne anulata. Printre altele...el este dator sa raspunda solicitarilor tribunalului, si in consecinta, sa emita chitanta si factura.

Chiar daca solicitarile tribunalului sunt rare sau chiar inexistente pentru un anumit traducator, acesta, are datoria de a emite factura, chitanta pentru actiunea solicitata de tribunal, deci...inregistrarea la fisc e obligatorie atata timp cat cineva foloseste o stampila si, ipotetic, oricand ar putea solicita o plata pentru munca prestata in calitate de traducator autorizat MJ.

Renuntarea la PFA, implica renuntarea la autorizatia MJ si anularea acesteia.

Pentru re-autorizarea MJ, probabil, se urmeaza aceiasi cale ca si pentru prima autorizare...
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:00
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
declaratie notariala Nov 12, 2007

Poti face o declaratie la notariat pe propria raspundere ca nu folosescti autorizatia MJ in scop de PFA si poti inchide PFA-ul dupa plata obligatiilor la sanatate si la fisc.

Sunt niste conditii pentru suspendare , dar stiu suspendarea ca e limitata in timp -max 90 zile- si numai in anumite cazuri gen concediu medical prelungit, concediu de maternitate. Pentru concediul pentru ingrijirea copilului - s-a mai discutat pe forum - depinde de agentul fiscal la care esti repartizata, de
... See more
Poti face o declaratie la notariat pe propria raspundere ca nu folosescti autorizatia MJ in scop de PFA si poti inchide PFA-ul dupa plata obligatiilor la sanatate si la fisc.

Sunt niste conditii pentru suspendare , dar stiu suspendarea ca e limitata in timp -max 90 zile- si numai in anumite cazuri gen concediu medical prelungit, concediu de maternitate. Pentru concediul pentru ingrijirea copilului - s-a mai discutat pe forum - depinde de agentul fiscal la care esti repartizata, de modul in care cunoaste si aplica legea (normele acelea metodologice pe care doar ei le stiu si doar ei de aplica ) .
Tu hotarasti!
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 13:00
English to Romanian
+ ...
Suspendare activitate Nov 13, 2007

Nu ar fi mai simplu să nu iei nici o măsură? În cazul în care rămâi în continuare pfa dar nu ai activitate, tot ce trebuie să faci este să duci o dată pe an declaraţia cu venit zero din activitatea de pfa şi nu ai de plătit impozit.
Nu ştiu ce se întâmplă la sănătate dar cred că, angajată fiind şi cu venit zero pe pfa, nici acolo nu va trebui să plăteşti.


 
Raluca Leonte (X)
Raluca Leonte (X)
United Kingdom
Local time: 11:00
Romanian to English
+ ...
n-am mai auzit asa ceva Nov 17, 2007

de fapt pfa-ul nu are nimic cu autorizatia..cel putin nu in sensul ca trebuiesa renunti la totul.
suspendaea activitatii insamna pur si simplu ca nu mai eliberezi facturi. nu are absolut nici o tangenta cu renunarea la autorizatie si este un proces foarte simplu: te duci si dai declaratie de suspendare a activitatii pe o anumita perioada. ei o pun la dosar si gata.


 
scosmin
scosmin
Local time: 13:00
English
Salut Jan 8, 2008

Am o cunostinta cu autorizatie de traducator, care si-a facut stampila, dar nu e PFA. A facut cateva traduceri pentru scoala la care lucreaza, fara sa ceara bani pentru asta. Este vreo problema ?

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 13:00
German to Romanian
+ ...
Doar dacă ai angajare la notariat Jan 8, 2008

Mariana Mag wrote:

De 3 luni, sunt angajata full -time. Nu mai am timp de traduceri in afara serviciului si ma gandeam la posibilitatea suspendarii activitatii ca PFA sau chiar a incetarii acesteia.
Intrebarea mea este: Voi putea sa folosesc stampila de traducator la serviciu?


Conform art. 5 din Anexa 1 la OMJ 233/C/1996, traducătorii autorizaţi îşi pot desfăşura activitatea fie ca angajaţi ai birourilor notarilor publici, fie ca liber-profesionişti. Deci singura cale legală ca să poţi polosi ştampila de traducător autorizat dacă nu (mai) eşti PFA este să ai angajare la un notariat ca traducător autorizat. În rest niciun alt angajator nu te poate angaja ca traducător autorizat, deci nu poţi folosi ştampila de traducător autorizat - care e profesie liberă - din poziţia de angajat la o firmă, fiindcă angajarea la firmă precis e pe alt post, nu de traducător autorizat, fiindcă nu are cum.

Am auzit ca cei de la administratiile financiare iti cer sa anulezi autorizatia. Au dreptul sa ceara asa ceva, atata timp cat autorizatia nu este eliberata de ei?


Da, deoarece la ei te înregistrezi ca PFA tocmai în baza autorizaţiei de la M.J. Odată ce s-a emis autorizaţia, ai obligaţia să te înregistrezi la ei, la Ad. Financiară în baza ei, fiindcă ai primit-o, deci şi radierea ca PFA se face tot în baza ei, adică prin anularea autorizaţiei, fiindcă atâta timp cât ai autorizaţia, trebuie să fii şi PFA. Plus că trebuie şi să te înscrii la Tribunal, tot în baza aceleiaşi autorizaţii de la M.J. La cei care primesc autorizaţii noi le vine înştiinţarea asta cu înscrierea direct de la M.J., în acelaşi plic cu autorizaţia. Iar dacă eşti înscris la Tribunal, e musai să fii şi PFA, că altfel nu poţi tăia chitanţe şi facturi pentru serviciile de traducere autorizată şi interpretariat, în caz că te citează pentru aşa ceva. Atâta timp cât ai autorizaţia valabilă, e musai să ai înscriere la Tribunal şi implicit e musai să fii şi PFA. Deci ca să scapi de PFA, e musai să te ştergi şi din registrul traducătorilor de la Tribunal, iar asta nu se poate decât dacă anulezi autorizaţia de la M.J.

În concuzie, singura posibilitate legală să foloseşti ştampila e să ai angajare la notariat. Dar astea sunt cazuri foarte rare, cred că numeri pe degete notariatele din toată România care angajează traducători autorizaţi. Nu prea se complică ei cu traducerile, fiindcă au activităţi notariale mult mai bănoase. Practic, legea le dă dreptul notarilor publici, dar daor le dă dreptul, nu îi şi obligă, să angajeze traducători autorizaţi. La noi în Constanţa chiar nici măcar un singur notariat nu am auzit să facă asemenea angajări. Dar poate se mai schimbă lucrurile în timp, eu sper asta. La notariat ar fi superfain să lucrezi, fiindcă ai fi angajat, nu cred că ai câştiga insuficient, plus că ţi-ar plăti notariatul toate dările către stat, Casa de Sănătate, Cssa de Pensii etc., iar munca ar fi frumoasă şi fără multă bătaie de cap, fiindcă la notariat vin numai acte, nu vin şi texte tehnice sau din cine ştie ce domeniu ciudat de care habar nu am. Eu cel puţin mi-aş dori foarte mult să lucrez la un notariat, ba chiar că ăsta ar fi dream-jobul meu, şi numai în condiţiile astea aş renunţa vreodată la PFA, altfel nu.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 13:00
German to Romanian
+ ...
Se poate înscrie ulterior Jan 8, 2008

scosmin wrote:

Am o cunostinta cu autorizatie de traducator, care si-a facut stampila, dar nu e PFA. A facut cateva traduceri pentru scoala la care lucreaza, fara sa ceara bani pentru asta. Este vreo problema ?


Se poate înscrie acum la Ad. Financiară ca PFA; probabil că o să-i dea amendă că nu a depus actele la timp, dar din câte ştiu, nu e mare amenda asta. Aici la Constanţa ştiam că amenda e de doar 5 RON, deci 50.000 lei vechi, pomană curată.


 
Big Ben
Big Ben
Local time: 13:00
Romanian to English
Precizari Aug 18, 2008

Detinatorul autorizatiei de traducator autorizat poate fi angajatul unei societati comerciale fara nicio problema. El isi poate folosi autorizatia si presta serviicii de traducator autorizat ca angajat al unei societati comerciale (birou traduceri, firma import-export, orice societate care are nevoie de servicii de traduceri autorizate). Deasemenea, activitatea de traducator autorizat nu este conditionata de existenta unui PFA! Iti poti face la fel de bine un SRL si presta aceasta activitate ca ... See more
Detinatorul autorizatiei de traducator autorizat poate fi angajatul unei societati comerciale fara nicio problema. El isi poate folosi autorizatia si presta serviicii de traducator autorizat ca angajat al unei societati comerciale (birou traduceri, firma import-export, orice societate care are nevoie de servicii de traduceri autorizate). Deasemenea, activitatea de traducator autorizat nu este conditionata de existenta unui PFA! Iti poti face la fel de bine un SRL si presta aceasta activitate ca SRL!Collapse


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:00
English to Romanian
+ ...
Dupa o perioada se prescrie si amenda Sep 4, 2008

OvidiuKatz wrote:

scosmin wrote:

Am o cunostinta cu autorizatie de traducator, care si-a facut stampila, dar nu e PFA. A facut cateva traduceri pentru scoala la care lucreaza, fara sa ceara bani pentru asta. Este vreo problema ?


Se poate înscrie acum la Ad. Financiară ca PFA; probabil că o să-i dea amendă că nu a depus actele la timp, dar din câte ştiu, nu e mare amenda asta. Aici la Constanţa ştiam că amenda e de doar 5 RON, deci 50.000 lei vechi, pomană curată.


Eu m-am inregistrat la Ad Fin dupa vreun an de la obtinerea autorizatiei. De autorizat m-am autorizat in concediul pentru ingrijirea copilului. Si pentru a nu pierde venitul acela, m-am inscris la Finante doar cand am reluat activitatea profesionala. Si m-au intrebat acolo de ce am venit asa tarziu, ca autorizatia era eliberata cu mai mult de 6 luni in urma. Si le-am zis motivul. Si au zis, ca oricum, e mai mult de 6 luni, deci am scapat. Si cand am intrebat de ce am scapat, au zis ca trebuia sa-mi dea amenda, insa dupa 6 luni se prescrie. Ain't that lucky, or what?


 
Alexandranow
Alexandranow  Identity Verified
Romania
Local time: 13:00
Romanian to English
+ ...
declarație venit zero Mar 22, 2014

Florin Ular wrote:

Nu ar fi mai simplu să nu iei nici o măsură? În cazul în care rămâi în continuare pfa dar nu ai activitate, tot ce trebuie să faci este să duci o dată pe an declaraţia cu venit zero din activitatea de pfa şi nu ai de plătit impozit.
Nu ştiu ce se întâmplă la sănătate dar cred că, angajată fiind şi cu venit zero pe pfa, nici acolo nu va trebui să plăteşti.


Am aceeași problemă, de o vreme nu am de lucru ca traducător, chiar luni de zile. Mi se cere plata la fisc, și când am dat declarația mi s-a spus că nu ni se permite să trecem venit estimat zero.....ar fi simplu. Așa că sunt prinsă în capcană. Plus a trebuit să plătesc atât impozit pe venit estimat plus asiguare, indiferent dacă am lucrat și angajată și se făcea plata asigurărilor și de acolo (full time).


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 13:00
Romanian to English
+ ...
Suspendare Mar 22, 2014

Pe perioada concediilor de creştere a copilului, eu mi-am suspendat activitatea fără să anulez autorizaţia, nimeni nu mi-a cerut aşa ceva. Ar fi aberant. Autorizaţia de la MJ atestă o aptitudine, o calificare, un drept, dar şi o obligaţie, dar nu la modul ilogic. Fiind om, ai nevoi, ai dreptul la concediu. Ar fi ilegal să ţi se solicite să lucrezi 24 ore din 24, şapte zile pe săptămână. La finanţe te înregistrezi ca să-ţi declari venitul şi să plăteşti dările, dacă nu... See more
Pe perioada concediilor de creştere a copilului, eu mi-am suspendat activitatea fără să anulez autorizaţia, nimeni nu mi-a cerut aşa ceva. Ar fi aberant. Autorizaţia de la MJ atestă o aptitudine, o calificare, un drept, dar şi o obligaţie, dar nu la modul ilogic. Fiind om, ai nevoi, ai dreptul la concediu. Ar fi ilegal să ţi se solicite să lucrezi 24 ore din 24, şapte zile pe săptămână. La finanţe te înregistrezi ca să-ţi declari venitul şi să plăteşti dările, dacă nu ai venit, nu ai venit şi gata. Poţi estima 0 venit, nu cred că e treaba fiscului cum estimezi tu venitul, din moment ce plăteşti impozit şi contribuţii pe venitul realizat (de-aia există regularizarea).
Pe perioada suspendării, m-au mai sunat autorităţile, le-am spus că am activitatea suspendată şi au acceptat argumentul.
Acum dacă plec în concediu de odihnă o lună, două, trei, ar trebui să-mi anulez autorizaţia?...
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Suspendare activitate PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »