Pages in topic:   < [1 2 3]
Declarația 390
Thread poster: Florin Ular
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
save link as Sep 14, 2013

Serenity wrote:

Declaraţia recapitulativă 390 - VIES pentru 2010-2011
Actualizat în 28.02.2010 - vers.1.0.3

Am ultima versiune de Acrobat, superioară celei indicate, Adobe Reader 8.2.0. Şi totuşi, nu mi-a mers.


Serenity, pe pagina indicată de Lucica Abil sau Annamaria, din partea dreaptă poţi să descarci un fişier ZIP sau un document în format PDF. Descarcă PDF-ul, de acela ai nevoie.
Dacă nu-ţi merge direct, fă clic dreapta şi alege opţiunea 'save link as' sau 'save target as'.
Salvează documentul pe calculator pentru ca să-l deschizi în Adobe Reader (şi nu în browser - probabil asta e cauza pentru care nu îţi merge).

E foarte simplu de completat.
Spor la treabă!


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
Cea mai recentă versiune Sep 14, 2013

Am găsit că ultima versiune a declaraţiei 390 VIES ar fi asta:

http://www.asistenta-contribuabili.ro/declaratia-390-ultima-versiune-publicata
... See more
Am găsit că ultima versiune a declaraţiei 390 VIES ar fi asta:

http://www.asistenta-contribuabili.ro/declaratia-390-ultima-versiune-publicata

Şi că s-ar descărca de aici: http://www.asistenta-contribuabili.ro/descarca-declaratii-fiscale

Mie NU îmi merge, primesc eroare cum că Readerul meu nu este suficient de nou pentru a vizualiza conţinutul. Ceea ce nu este adevărat.

Nici de aici:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/390.html

390 -Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile intracomunitare de bunuri, conform OP ANAF nr.76/21.01.2010, utilizat începând cu declararea obligaţiilor fiscale aferente lunii decembrie 2011 - actualizat în data de 29.07.2013

nu o pot descărca (softul A, pdf). Primesc aceeaşi eroare.
Collapse


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
? Sep 14, 2013

Serenity, procedează, te rog, cum ţi-am spus mai sus. Dacă tot nu merge, spune-ne ce eroare primeşti.
Site-ul asistenta-contribuabili.ro nu are nicio legătură cu ANAF-ul. Uită-te doar ce reclame sunt afişate acolo.
Formularul 390 nu s-a schimbat de pe la începutul lui 2012, când s-au introdus PDF-urile inteligente. Eu de atunci îl folosesc pe acelaşi, lună de lună, fără probleme. Schimb doar luna şi datele clienţilor.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
Nu Sep 14, 2013

MCristy wrote:

Serenity wrote:

Declaraţia recapitulativă 390 - VIES pentru 2010-2011
Actualizat în 28.02.2010 - vers.1.0.3

Am ultima versiune de Acrobat, superioară celei indicate, Adobe Reader 8.2.0. Şi totuşi, nu mi-a mers.


Serenity, pe pagina indicată de Lucica Abil sau Annamaria, din partea dreaptă poţi să descarci un fişier ZIP sau un document în format PDF. Descarcă PDF-ul, de acela ai nevoie.
Dacă nu-ţi merge direct, fă clic dreapta şi alege opţiunea 'save link as' sau 'save target as'.
Salvează documentul pe calculator pentru ca să-l deschizi în Adobe Reader (şi nu în browser - probabil asta e cauza pentru care nu îţi merge).

E foarte simplu de completat.
Spor la treabă!


Nu merge sa descarc PDF-ul. A mers doar ca .zip, care e PDF-ul arhivat. L-am dezarhivat, il vad, dar nu il pot completa decat partial. Nu ma lasa sa introduc suma.

Nu merge nici cu optiunea "save link as". Nu imi salveaza nimic. Optiunea "save target as" nici nu exista la mine.


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
suma Sep 14, 2013

Singura sumă pe care trebuie să o completezi este pe pagina 2, la 'baza impozabilă'. Acolo scrii suma pentru fiecare client în parte. În rest, formularul se completează singur, că doar e 'inteligent'. Pe prima pagină scrii doar datele tale.

 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
Pasii urmati Sep 14, 2013

1. Folosesc Google Chrome.

2. Deschid linkul indicat de Annamaria si de d-na Abil.

3. Fac clic pe Descarca program - PDF.

4. Mi se deschide o noua fila, in care scrie asa:

To view the full contents of this document, you need a later version of the PDF viewer. You can upgrade to the latest version
... See more
1. Folosesc Google Chrome.

2. Deschid linkul indicat de Annamaria si de d-na Abil.

3. Fac clic pe Descarca program - PDF.

4. Mi se deschide o noua fila, in care scrie asa:

To view the full contents of this document, you need a later version of the PDF viewer. You can upgrade to the latest version of Adobe Reader from www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html
For further support, go to www.adobe.com/support/products/acrreader.html

Ceea ce e o aberatie, pentru ca folosesc cea mai recenta versiune de Reader.

5. Revin la linkul indicat de Annamaria si d-na Abil.

6. Ma duc pe Descarca program - PDF.

7. Fac clic dreapta si aleg "save link as". In sfarsit, MERGE! (incercasem de vreo 5 ori deja)

8. Salvez declaratia.

9. Imi spune ca o am deja (normal, e cea dezarhivata). Nu-i nimic, o inlocuiesc.

10. O deschid, ajung la punctul P-PRESTARI INTRACOMUNITARE DE SERVICII. Unde banuiesc ca trebuie sa introduc suma de pe factura, la cursul BNR din ziua emiterii facturii. Ei bine, NU MA LASA. Tastez, dar nu apare nimic in caseta aceea.

11. Ce fac mai departe?
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
Zecimale Sep 14, 2013

Observ ca, in casuta Baza impozabila, nu pot folosi zecimale. Ce fac, rotunjesc?

 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
repet :-) Sep 14, 2013


Ceea ce e o aberatie, pentru ca folosesc cea mai recenta versiune de Reader.



Nu e o aberaţie, pentru că documentul se deschidea de fapt în plugin-ul Adobe din Chrome şi nu în Adobe Reader.
Cum ţi-am spus şi mai sus, suma se completează doar la 'baza impozabilă', pe pagina 2. Acolo scrii sumele de pe facturi, pentru fiecare client în parte. Pe prima pagină, la secţiunea II (rezumat declaraţie) nu completezi nimic.
Datele acelea le completează automat programul, în funcţie de ce scrii tu pe pagina 2.


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
re: zecimale Sep 14, 2013

Serenity wrote:

Observ ca, in casuta Baza impozabila, nu pot folosi zecimale. Ce fac, rotunjesc?


Da, aplici regula generală în relaţia cu fiscul: de la 0,5 inclusiv se rotunjeşte în sus.
Când termini de completat faci validare, listezi dacă doreşti, salvezi pe calculator, copiezi fisierul pe stick ca să-l duci la finanţe.
Cam asta e. Sper că te descurci în continuare.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
Multumesc Sep 14, 2013

Multumesc, sper si eu sa mearga de la A la Z. Multumesc si pentru ca mi-ai explicat pas cu pas.

 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Termenul de depunere Mar 3, 2014

Vin și eu cu o întrebare târzie: declarația se depune până pe data de 25 a lunii următoare tranzacției, dar prin tranzacție ce se înțelege: data emiterii facturii sau data încasării?

Concret, dacă am emis factura în februarie și primesc plata în martie, când trebuie să depun 390? Până pe 25 martie, deci după facturare, sau până pe 25 aprilie, deci după plată?

Ceea ce mă aduce la a doua întrebare: sumele se trec în lei, dar la cursul BNR din
... See more
Vin și eu cu o întrebare târzie: declarația se depune până pe data de 25 a lunii următoare tranzacției, dar prin tranzacție ce se înțelege: data emiterii facturii sau data încasării?

Concret, dacă am emis factura în februarie și primesc plata în martie, când trebuie să depun 390? Până pe 25 martie, deci după facturare, sau până pe 25 aprilie, deci după plată?

Ceea ce mă aduce la a doua întrebare: sumele se trec în lei, dar la cursul BNR din ziua facturării sau la cursul BNR din ziua plății? (în funcție de răspunsul de la prima întrebare, desigur).

Mulțumesc.
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 13:52
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
@Mihaela Mar 3, 2014

Cursul valutar aplicat trebuie să fie cel din ziua facturării.
De asemenea, declarația se depune în funcție de facturile emise, adică depui până la 25 martie declarația pentru facturile emise în februarie.


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Declarația 390






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »