Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Filip Gadiuta
Filip Gadiuta  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
ar putea fi necesară o declaraţie rectificativă Sep 21, 2010

Maria Tulbure wrote:
Eu am depus declaraţia pentru veniturile din iulie doar pentru a nu fi amendată, dar nu am achitat contribuţiile, nefiind sigură că mă încadrez în condiţiile OUG 58/2010, deoarece am avut doar 2 încasări anul acesta.


Legat de problema asta: dacă ai depus declaraţia, practic acuma la ei figurezi că le datorezi bani, indiferent dacă te încadrezi sau nu. Poate ar fi bine să depui o declaraţie rectificativă „pe zero”, dacă este posibil aşa ceva.
Aş zice că acuma mai mult ca sigur veniturile tale pe PFA din perioada în care OUG 58/2010 a fost în vigoare sunt ocazionale. Ce este mai ocazional decât o reglementare aplicabilă doar pentru câteva săptămâni?


 
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 23:10
Romanian to English
+ ...
Răspuns pentru dna Maria Tulbure Sep 23, 2010

Maria Tulbure wrote:

1. Aş dori să ştiu dacă răspunsul de mai sus l-ai primit de la Casa Naţională de Pensii (CNPAS) sau de la o casă de pensii judeţeană.

2. Întrebarea ta făcea vreo referire la faptul că veniturile de natură profesională sunt ocazionale?

Şi eu am trimis un mail CNPAS referitor la situaţia mea, respectiv, aceea de persoană angajată cu contract de muncă şi cu venituri de natură profesională realizate în mod ocazional. Problema este ce se înţelege prin sintagma "venituri de natură profesională realizate în mod ocazional" în contextul OUG 58/2010. Aceasta nu este definită în OUG 58/2010, interpretarea dată, cel puţin de Casa de Pensii Cluj, fiind venituri încasate o dată pe an, lucru care mi se pare cel puţin aberant. Eu am depus declaraţia pentru veniturile din iulie doar pentru a nu fi amendată, dar nu am achitat contribuţiile, nefiind sigură că mă încadrez în condiţiile OUG 58/2010, deoarece am avut doar 2 încasări anul acesta. Aştept de o săptămână un răspuns de la CNPAS.
Normele de aplicare a OUG 58/2010 specifică la articolul 3, alineatul (3) că: „Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează şi venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuţiile individuale şi pentru aceste venituri de natură profesională.”

3. Ştie cineva cum defineşte CNPAS termenul „ocazional” în contextul OUG 58/2010? A reuşit cineva să clarifice acest aspect?

OUG 82/2010 care modifică OUG 58/2010 defineşte la Articolul III, alineatul (10) veniturile realizate în mod ocazional, ca fiind „acele venituri realizate ca urmare a desfăşurării unei activităţi, în mod sporadic, fără a avea un caracter de regularitate". Cei de la Casa de Pensii Cluj nu acceptă această definiţie din OUG 82 pentru OUG 58, care se aplică până în 10 septembrie, iar OUG 82, după această dată. Profitând de faptul că OUG 58 nu defineşte termenul „ocazional”, Casa de Pensii Cluj îl interpretează cum are chef, ca să mai stoarcă ceva bani.


1. Răspunsul este de la Casa Judeţeană de Pensii Cluj, dar cred că e aplicabil în general (colegii din alte judeţe pot confirma...).

2. Da, întrebarea mea făcea referire şi la faptul că veniturile de natură profesională sunt ocazionale, dar am precizat că "ocazionale" în cazul meu înseamnă mai mult de o dată pe an, dar cu caracter impredictibil (am mai postat un răspuns de la CJP în urmă cu o lună).

3. Răspunsul lor: "ocazional" = o dată pe an.

Eu am avut mai multe încasări anul acesta, inclusiv în iulie, deci am depus declaraţiile şi am plătit contribuţiile. Am întrebat şi ce se întâmplă cu această plată, dacă va fi sau nu restituită, iar ei au răspuns că: "Sumele virate se vor lua in considerare la calculul punctajului mediu anual".

Concluzia este că pentru perioada în care a fost valabilă OUG 58 (adică pentru veniturile pe iulie, august si o parte din septembrie) toate PFA-urile trebuie să depună declaraţii şi datorează contribuţii dacă au avut mai mult de o încasare pe an, indiferent dacă au sau nu contract de muncă.

Dumneavoastră, dacă aţi avut două încasări, cred că trebuie să plătiţi contribuţia (dar aceasta se calculează după ce deduceţi cheltuielile din luna respectivă, dacă aţi cheltuit pe PFA mai mult decât aţi încasat în luna respectivă nu trebuie să plătiţi, daţi doar o notificare în care precizaţi că nu aţi avut venituri. Eu strângeam bani pentru un laptop, deci n-am cheltuit în iulie nimic şi a trebuit să plătesc aceste contribuţii deşi la sfârşitul anului profitul meu propriu-zis s-ar putea să fie mai mic...). E absurd, dar aşa e legea...

Din câte am înţeles, cei care nu au depus declaraţiile şi se află în situaţii similare cu noi sunt pasibili de amendă, nu sunt în niciun fel scutiţi de aceste obligaţii...

Sper să vă fie de ajutor răspunsurile mele.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
Lista declaraţiilor care se depun online Nov 9, 2010

Pentru toţi cei interesaţi:

Agentia Nationala de Administrare Fiscala a decis ca, incepand cu obligatiile fiscale aferente lunii octombrie, declaratiile fiscale vor fi depuse numai electronic de catre contribuabilii mari si mijlocii, definiti conform reglementarilor in vigoare, precum
... See more
Pentru toţi cei interesaţi:

Agentia Nationala de Administrare Fiscala a decis ca, incepand cu obligatiile fiscale aferente lunii octombrie, declaratiile fiscale vor fi depuse numai electronic de catre contribuabilii mari si mijlocii, definiti conform reglementarilor in vigoare, precum si de sediile secundare ale acestora.
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=22049
Collapse


 
Desirea
Desirea
Local time: 23:10
Pot nota noul cod fiscal pe factura mea model vechi? Nov 28, 2010

Dragii mei,

Mari belele mai avem de infruntat si multe proceduri de parcurs, pentru niste castiguri ca vai de lume.

Iata, trebuie sa eliberez factura& chitanta pentru o traducere; nimic rau in asta, dar tocmai mi-au innoit codul fiscal, iar facturierul & chitantierul meu au pe ele, imprimat, vechiul cod. Atat din principiu, cat si din lipsa de bani, nu vreau sa-mi fac carnete noi.

Este oare in regula daca, pur si simplu, tai cu pixul codul vechi si il note
... See more
Dragii mei,

Mari belele mai avem de infruntat si multe proceduri de parcurs, pentru niste castiguri ca vai de lume.

Iata, trebuie sa eliberez factura& chitanta pentru o traducere; nimic rau in asta, dar tocmai mi-au innoit codul fiscal, iar facturierul & chitantierul meu au pe ele, imprimat, vechiul cod. Atat din principiu, cat si din lipsa de bani, nu vreau sa-mi fac carnete noi.

Este oare in regula daca, pur si simplu, tai cu pixul codul vechi si il notez deasupra pe cel nou? Eventual pot atasa si copie dupa noul meu certificat fiscal, desi oricum clientul meu ma stie ca persoana serioasa, dar, ma rog, isi depune si el undeva hartogaraia de acest gen.

Va multumesc pentru rabdare!

A Dela
Collapse


 
Desirea
Desirea
Local time: 23:10
S-a rezolvat! Dec 8, 2010

Revin cu problema mea, am rezolvat cumparand carnete nepersonalizate! E si sfatul meu pentru colegii care s-ar lovi de o situatie similara.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
Despre plata retroactivă a asigurărilor de sănătate Dec 9, 2010

Un caz care poate fi util unora dintre noi. Este vorba despre cum poate fi contestată în instanţă somaţia pentru plata reatroactivă a contribuţiilor la fondul de sănătate pe 5 ani în urmă.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
Modelul declaraţiei unice Jan 3, 2011

Aţi văzut modelul declaraţiei unice?
Înţelegeţi cum se completează în cazul nostru, al profesiilor liberale, care nu avem angajaţi?
See more
Aţi văzut modelul declaraţiei unice?
Înţelegeţi cum se completează în cazul nostru, al profesiilor liberale, care nu avem angajaţi?
http://www.zf.ro/finante-personale/modelul-declaratiei-unice-privind-plata-contributiilor-la-stat-a-fost-publicat-in-monitorul-oficial-vedeti-aici-cum-arata-formularul-7859849
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
declaraţia Jan 4, 2011

Maria Diaconu wrote:

Aţi văzut modelul declaraţiei unice?
Înţelegeţi cum se completează în cazul nostru, al profesiilor liberale, care nu avem angajaţi?
http://www.zf.ro/finante-personale/modelul-declaratiei-unice-privind-plata-contributiilor-la-stat-a-fost-publicat-in-monitorul-oficial-vedeti-aici-cum-arata-formularul-7859849


Eu am înţeles că aceasta se aplică doar pentru persoane fizice şi juridice care au angajaţi. Acestea vor depune online declaraţiile cu plata contribuţiilor pentru angajaţi, pentru a se evita cozile.

[Edited at 2011-01-04 15:55 GMT]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
Declaraţia unică Jan 4, 2011

Dasa Suciu wrote:

Maria Diaconu wrote:

Aţi văzut modelul declaraţiei unice?
Înţelegeţi cum se completează în cazul nostru, al profesiilor liberale, care nu avem angajaţi?
http://www.zf.ro/finante-personale/modelul-declaratiei-unice-privind-plata-contributiilor-la-stat-a-fost-publicat-in-monitorul-oficial-vedeti-aici-cum-arata-formularul-7859849


Eu am înţeles că aceasta se aplică doar pentru persoane fizice şi juridice care au angajaţi. Acestea vor depune online declaraţiile cu plata contribuţiilor pentru angajaţi, pentru a se evita cozile.

[Edited at 2011-01-04 15:55 GMT]


Ah, da. Mulţumesc pentru clarificare, Daşa. Deci e ok, persoanele fizice care nu se au decât pe ele... nu completează acea declaraţie.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
Declaraţia fiscala unică Jan 9, 2011

Pentru confirmare:
Incepand cu obligatiile declarative aferente lunii ianuarie, cu termen de declarare la 25 februarie, angajatori sau asimilati vor utiliza un singur formular (112) privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, formular ce va fi transmis numai autorit
... See more
Pentru confirmare:
Incepand cu obligatiile declarative aferente lunii ianuarie, cu termen de declarare la 25 februarie, angajatori sau asimilati vor utiliza un singur formular (112) privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, formular ce va fi transmis numai autoritatii fiscale competente.

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=22733&utm_source=2851&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
German to Romanian
+ ...
în curând şi pentru PFA Jan 12, 2011

cel puţin aşa am auzit luni seară la ştirile de pe TVR1, că se intenţionează inventarea unei astfel de declaraţii unice şi pentru PFA.

 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
Impozitarea cu 16% pe profit vs. 3% pe venit Jan 13, 2011

Salutare tuturor colegilor și la muți ani tuturor celor cu care nu am comunicat anul acesta!

Am înțeles că, îcepând cu acest an, revine posibilitatea optării între un impozit de 16% pe profit sau 3% pe venit pentru microîntreprinderi.
Știe cineva dacă acest lucru se va aplica și liber profesioniștilor?
Dacă nu, sunteți de părere că ar fi avantajos să devii microîntreprindere?


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
3% Jan 13, 2011

Din ce mi-a spus mie contabila totul e ca si pana in momentul cand s-au scos cei 3% adica nu se aplica si la PFA. Din punctul meu de vedere (am un SRL) de prestator de servicii este mai bine 3% pentru ca si asa cheltuielile sunt putine si ceea ce se poate deduce nu face mare diferenta. Cand am avut o perioada 3 % a fost foarte ok. Nu trebuia sa imi mai fac griji cat emit intr-o luna si cate cheltuieli am sau nu am si nici sa cer factura sau bon pentru orice chestie. Mai putin stres si mai putin ... See more
Din ce mi-a spus mie contabila totul e ca si pana in momentul cand s-au scos cei 3% adica nu se aplica si la PFA. Din punctul meu de vedere (am un SRL) de prestator de servicii este mai bine 3% pentru ca si asa cheltuielile sunt putine si ceea ce se poate deduce nu face mare diferenta. Cand am avut o perioada 3 % a fost foarte ok. Nu trebuia sa imi mai fac griji cat emit intr-o luna si cate cheltuieli am sau nu am si nici sa cer factura sau bon pentru orice chestie. Mai putin stres si mai putin de plata la stat.Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
German to Romanian
+ ...
iar? Jan 21, 2011

iar începe ameţeala cu dependent-independent???

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=22943&utm_source=2927&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 23:10
English to Romanian
+ ...
3% + 16%? Jan 25, 2011

Alina - Maria Chiteala wrote:

Din ce mi-a spus mie contabila totul e ca si pana in momentul cand s-au scos cei 3% adica nu se aplica si la PFA. Din punctul meu de vedere (am un SRL) de prestator de servicii este mai bine 3% pentru ca si asa cheltuielile sunt putine si ceea ce se poate deduce nu face mare diferenta. Cand am avut o perioada 3 % a fost foarte ok. Nu trebuia sa imi mai fac griji cat emit intr-o luna si cate cheltuieli am sau nu am si nici sa cer factura sau bon pentru orice chestie. Mai putin stres si mai putin de plata la stat.



Îți mulțumesc pentru detalii!
Și eu înclinam spre un SRL cu 3%, dar înțeleg că la un SRL se mai pune și problema impozitului pe dividende, adică încă 16% din venitul tău ca asociat. Asta ar însemna că în total ar trebui să achiți un impozit de 19%?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »