Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
+ ...
declaratia 392 b Feb 28, 2011

Pentru viitoare declaratii sau pentru cei care n-au apucat sa o depuna, aici gasiti un link (primul de sus), de unde va puteti descarca programul pe calculator.
Completati declaratia, apoi o tipariti (in format pdf). Fisierul .pdf astfel obtinut se poate tipari (are si cod de bare) si depune p
... See more
Pentru viitoare declaratii sau pentru cei care n-au apucat sa o depuna, aici gasiti un link (primul de sus), de unde va puteti descarca programul pe calculator.
Completati declaratia, apoi o tipariti (in format pdf). Fisierul .pdf astfel obtinut se poate tipari (are si cod de bare) si depune personal sau prin posta.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/programeutile/DF/392.html
Collapse


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 21:09
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Declaraţia 392b - surprinzător de simplu la Cluj Mar 6, 2011

Am depus Declaraţia 392b vineri, 4 martie. Nu am întâmpinat nicio problemă. Nici măcar coadă nu a fost. Am descărcat programul de pe site-ul ANAF şi am completat declaraţia conform indicaţiilor. Am tipărit-o în două exemplare, iar la Circa financiară a fost scanată şi nu mi s-a cerut discheta. Pentru cei din Cluj - Declaraţia 392b se depune la camera 10 (atât firmele cât şi PFA), ghişeele din dreapta. Mi-a luat mai mult timp ca să aflu această informaţie decât pentru a depune declaraţia.

 
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 21:09
Romanian to English
+ ...
392B? May 10, 2011

Cu intarziere intreb si eu... doar acum am aflat de aceasta declaratie (cautand, de fapt, informatii despre cum sa completez formularul 095...).
Sunt inregistrata ca neplatitor de TVA si inca nu m-am inscris in Registrul Operatorilor Intracomunitari (nici nu am prestat servicii in UE, vreau sa ma inregistrez ca sa fiu in regula cu toate, pentru cazul in care...). Totusi, trebuie sa depun 392B, asa e?
In 2010 am colaborat cu doua firme americane. In cazul asta, la rubrica IV ce trec?
... See more
Cu intarziere intreb si eu... doar acum am aflat de aceasta declaratie (cautand, de fapt, informatii despre cum sa completez formularul 095...).
Sunt inregistrata ca neplatitor de TVA si inca nu m-am inscris in Registrul Operatorilor Intracomunitari (nici nu am prestat servicii in UE, vreau sa ma inregistrez ca sa fiu in regula cu toate, pentru cazul in care...). Totusi, trebuie sa depun 392B, asa e?
In 2010 am colaborat cu doua firme americane. In cazul asta, la rubrica IV ce trec? Inregistrate sau neinregistrate in scopuri de TVA?
Si inca ceva... Avand in vedere ca am intarziat asa mult (se tot inventeaza declaratii de la an la an, e greu sa tii pasul), aveti idee cam la ce amenda as putea sa ma astept?

Multumesc mult de ajutor.
Collapse


 
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 21:09
Romanian to English
+ ...
Sau e... May 10, 2011

091?

 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
Mă poate lămuri cineva? Aug 30, 2011

Eu figurez şi ca angajată în cadrul unei societăţi, dar şi ca PFA.

Am născut in decembrie 2008, am fost în CIC (concediu îngrijre copil) până în decembrie 2010.

Contractul de muncă mi-a fost suspendat, normal.

Finanţele mi-au spus că nu pot da nicio declaraţie de întrerupere a activităţii pe perioada cât sunt în CIC, nu acceptă aşa ceva, doar dacă îmi anulez autorizaţia. Aşa că am continuat să plătesc impozit anticipat, regleme
... See more
Eu figurez şi ca angajată în cadrul unei societăţi, dar şi ca PFA.

Am născut in decembrie 2008, am fost în CIC (concediu îngrijre copil) până în decembrie 2010.

Contractul de muncă mi-a fost suspendat, normal.

Finanţele mi-au spus că nu pot da nicio declaraţie de întrerupere a activităţii pe perioada cât sunt în CIC, nu acceptă aşa ceva, doar dacă îmi anulez autorizaţia. Aşa că am continuat să plătesc impozit anticipat, reglementând ulterior situaţia, odată cu depunerea declaraţiilor cu venitul real.

În decembrie 2010 am primit un plic de la Casa de Pensii (sau Sănătate, nu mai ştiu), cum că, conform datelor trimise de Finanţe către ei, eu am realizat venituri, să mă prezint, deci, la ei, pentru a lămuri situaţia.

În posesia plicului am intrat târziu, pentru că nu sunt în localitate.

Menţionez că, până acum, în afara de impozitul de la Finanţe, eu nu am plătit, pentru PFA, niciun fel de contribuţie - Sănătate, Şomaj, Pensii.

Ce trebuie să fac, ce obligaţii am?

Scrieţi-mi ca pentru proşti, vă rog, pentru că zău că am impresia că, în urma sarcinii, am rămas fără ceva neuroni.
Collapse


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 21:09
Italian to Romanian
+ ...
Salariat si PFA Sep 1, 2011

Serenity wrote:

Eu figurez şi ca angajată în cadrul unei societăţi, dar şi ca PFA.

Am născut in decembrie 2008, am fost în CIC (concediu îngrijre copil) până în decembrie 2010.

Contractul de muncă mi-a fost suspendat, normal.

Finanţele mi-au spus că nu pot da nicio declaraţie de întrerupere a activităţii pe perioada cât sunt în CIC, nu acceptă aşa ceva, doar dacă îmi anulez autorizaţia. Aşa că am continuat să plătesc impozit anticipat, reglementând ulterior situaţia, odată cu depunerea declaraţiilor cu venitul real.

În decembrie 2010 am primit un plic de la Casa de Pensii (sau Sănătate, nu mai ştiu), cum că, conform datelor trimise de Finanţe către ei, eu am realizat venituri, să mă prezint, deci, la ei, pentru a lămuri situaţia.

În posesia plicului am intrat târziu, pentru că nu sunt în localitate.

Menţionez că, până acum, în afara de impozitul de la Finanţe, eu nu am plătit, pentru PFA, niciun fel de contribuţie - Sănătate, Şomaj, Pensii.

Ce trebuie să fac, ce obligaţii am?

Scrieţi-mi ca pentru proşti, vă rog, pentru că zău că am impresia că, în urma sarcinii, am rămas fără ceva neuroni.


Despre acest subiect s-a mai discutat si aici.
http://www.proz.com/forum/romanian/155207-traducator_pfa_in_timpul_concediului_de_crestere_al_copilului.html
Pe scurt trebuia suspendata activitatea PFA la momentul iti care ai intrat in CIC.
In afara de impozitul pe venit, de la infiintarea PFA trebuia platita contributia la sanatate (5,5%). Angajatii care sunt si PFA platesc sanatatea si ca angajat si ca PFA.
In ceea ce priveste contributia la pensii, avand si calitatea de angajat, aceasta nu se datoreaza iar contributia la somaj este facultativa.
Din informatiile furnizate rezulta ca plicul a sosit de la Casa de Asigurari de Sanatate unde figurati ca debitor (pentru veniturile obtinute ca PFA inca de la infiintare) asa ca dati curs solicitarii si mergeti sa rezolvati situatia.
Detalii si reglementari legale:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_114575/pfa-sanatate.html
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_98118/PFA-contributii-obligatorii.html
Succes!
Lara


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
Multumesc! Sep 1, 2011

Lara Dean wrote:


Despre acest subiect s-a mai discutat si aici.
http://www.proz.com/forum/romanian/155207-traducator_pfa_in_timpul_concediului_de_crestere_al_copilului.html
Pe scurt trebuia suspendata activitatea PFA la momentul iti care ai intrat in CIC.
In afara de impozitul pe venit, de la infiintarea PFA trebuia platita contributia la sanatate (5,5%). Angajatii care sunt si PFA platesc sanatatea si ca angajat si ca PFA.
In ceea ce priveste contributia la pensii, avand si calitatea de angajat, aceasta nu se datoreaza iar contributia la somaj este facultativa.
Din informatiile furnizate rezulta ca plicul a sosit de la Casa de Asigurari de Sanatate unde figurati ca debitor (pentru veniturile obtinute ca PFA inca de la infiintare) asa ca dati curs solicitarii si mergeti sa rezolvati situatia.
Detalii si reglementari legale:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_114575/pfa-sanatate.html
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_98118/PFA-contributii-obligatorii.html
Succes!
Lara



Lara, multumesc.

O sa dau curs solicitarii cand o sa am banii disponibili unui nou drum de 600 de km dus, 600 de km intors, plus banii disponibili platirii acelei dari. Mai sunt si traducatori in situatii deloc roz.


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 21:09
English to Romanian
Pensii Feb 13, 2012

Dasa Suciu wrote:

De la 1 ianuarie se aplică noua lege a pensiilor 263 din decembrie 2010. Se gaseşte pe situl Casei Naţionale de Pensii. Tot acolo veţi găsi şi nişte anunţuri cu explicaţii. Singurii care scapă de contribuţia la pensie sunt cei care obţin EXCLUSIV venituri brute pe an calendaristic sub nivelul "de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat" (adică 2022x4= 8088 lei)



[Edited at 2011-02-15 18:01 GMT]


Sunt în ceață totală în ceea ce privește legea pensiilor și contribuția aferentă. Sunt angajată cu contract individual de muncă. În același timp sunt și PFA. Până acum n-am plătit contribuția la pensii pentru că fiind si angajată, nu era obligatoriu.
Să înteleg că din 2011 suntem obligați să plătim contribuția la pensii chiar dacă suntem angajați și obținem venituri de cel puțin 4 ori câştigul salarial mediu brut din activități independente?


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 21:09
Italian to Romanian
+ ...
Nu! Feb 13, 2012

Mariana Mag wrote:

Dasa Suciu wrote:

De la 1 ianuarie se aplică noua lege a pensiilor 263 din decembrie 2010. Se gaseşte pe situl Casei Naţionale de Pensii. Tot acolo veţi găsi şi nişte anunţuri cu explicaţii. Singurii care scapă de contribuţia la pensie sunt cei care obţin EXCLUSIV venituri brute pe an calendaristic sub nivelul "de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat" (adică 2022x4= 8088 lei)



[Edited at 2011-02-15 18:01 GMT]


Sunt în ceață totală în ceea ce privește legea pensiilor și contribuția aferentă. Sunt angajată cu contract individual de muncă. În același timp sunt și PFA. Până acum n-am plătit contribuția la pensii pentru că fiind si angajată, nu era obligatoriu.
Să înteleg că din 2011 suntem obligați să plătim contribuția la pensii chiar dacă suntem angajați și obținem venituri de cel puțin 4 ori câştigul salarial mediu brut din activități independente?



Daca sunteti angajata cu contract individual de munca (chiar si timp partial) nu aveti obligatia de a plati contributii la fondul de pensii.
Va revine obligatia de a plati doar contributia la sanatate si impozitul pe veniturile PFA.

Spor la lucru!
Lara


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
Formulare la Finanţe Feb 21, 2012

În afară de declaraţiile 200 şi 220, mai trebuie să depun ceva?

Nu lucrez cu clienţi direcţi din afara României.


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 21:09
Italian to Romanian
+ ...
Declaratia 392 (A sau B) Feb 21, 2012

Serenity wrote:

În afară de declaraţiile 200 şi 220, mai trebuie să depun ceva?

Nu lucrez cu clienţi direcţi din afara României.


Buna,

Gasesti mai jos detaliile referitoare la completarea si depunerea declaratiei 392. Adaug doar ca anul acesta termenul de depunere este pana luni, 27 februarie si aceasta trebuie completata in programul pe care il descarci din al doilea link (se depune format hartie cu cod de bare + discheta/cd).

Declaratia informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul … pentru anul precedent (Formular 392A) de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 a caror cifra de afaceri efectiv realizata la finele anului calendaristic este inferioara sumei de 35.000 de euro.

Declaratia informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul … pentru anul precedent (Formular 392B) de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA conform art.153, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro.

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27783/Amenzi-de-14000-lei-pentru-nedepunerea-la-termen-a-declaratiilor-392A-si-392B-Cine-trebuie-sa-le-depuna.html
http://www.cabinetexpert.ro/2012-01-30/cine-depune-declaratia-392-a-sau-b-in-anul-2012-pentru-anul-fiscal-2011.html
Spor in toate!
Lara


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
392B Feb 21, 2012

Numai putin, ca m-ati bagat in ceata...

Si anul trecut a trebuit 392 - B, in cazul meu? Ca n-am depus nimic de genul anul trecut si nici cand am platit impozitul nu mi s-a spus nimic...

O pot trimite prin Posta? Ca personal, nicio sansa...


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 21:09
English to Romanian
Chestii tehnice Feb 21, 2012

Am completat-o, daca ii iau Print, mi-o salveaza ca .jpg, in folderul UDC Output Files, intr-un format .jpg cu watermark in coltul dreapta, jos...

Nu pricep...

Later edit:

Am dezactivat Universal Document Converter (aveam o versiune demo, asta era problema), dar acum nu mi-o mai imprima deloc... Printing error... N-o mai extrage din programul ANAF, sa o faca .jpg...

[Edited at 2012-02-21 16:07 GMT]


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 21:09
Italian to Romanian
+ ...
Da Feb 21, 2012

Serenity wrote:

Numai putin, ca m-ati bagat in ceata...

Si anul trecut a trebuit 392 - B, in cazul meu? Ca n-am depus nimic de genul anul trecut si nici cand am platit impozitul nu mi s-a spus nimic...

O pot trimite prin Posta? Ca personal, nicio sansa...


Trebuia depusa si in 2011, obligativitatea a fost instituita cu incepere din 2011 potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
http://www.cabinetexpert.ro/2011-02-23/declaratia-392-b-se-depune-de-acum-si-de-pfa-ii-if-termen-25-02-2011.html

Declaratia poate fi trimisa prin posta cu confirmare de primire pentru a avea dovada ca ai depus-o la termen. Confirmarea de primire o atasezi la exemplarul 2 si arhivezi alaturi de toate celelalte declaratii.
"Cele doua declaratii informative se depun, in format electronic, la ghiseele organelor fiscale sau la posta, prin scrisoare recomandata. Ele trebuie insotite, obligatoriu, de formularele editate cu ajutorul programului de asistenta, semnate si stampilate.
Ambele declaratii se editeaza in cate doua exemplare: un exemplar se depune la Fisc, impreuna cu suportul electronic, iar un exemplar se pastreaza de catre persoana impozabila."
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27783/Amenzi-de-14000-lei-pentru-nedepunerea-la-termen-a-declaratiilor-392A-si-392B-Cine-trebuie-sa-le-depuna.html#ixzz1n22TUeAT
Lara


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:09
German to Romanian
+ ...
220 nu trebuie decât în primul an Feb 21, 2012

Serenity wrote:

În afară de declaraţiile 200 şi 220, mai trebuie să depun ceva?

Nu lucrez cu clienţi direcţi din afara României.


Declaraţia 220 nu trebuie depusă decât în primul an de activitate, ceea ce nu e cazul la tine, că tu lucrezi deja de mai mulţi ani, din câte ştiu; 220 este declaraţia aia de venituri estimate, de asta se depune doar în primul an, adică o depun doar cei care nu au mai avut deloc venituri din activitatea independentă respectivă până acum, doar aceia depun 220, ca să li se poată calcula plăţile anticipate cu titlu de impozit. În rest, plăţile anticipate cu titlu de impozit se calculează în funcţie de veniturile anului precedent, deci în baza declaraţiei 200. Deci acuma plăţile anticipate pe 2012 se calculează în funcţie de veniturile realizate în 2011. Pe bune!


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »