Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Dividende Jan 25, 2011

Alea se scot o data pe an teoretic dar daca ai un contabil cum trebuie stie cum sa le faca din pix sa fie mai mici (scade casa nu stiu cum cu protocoale alea alea). Eu nu le-am scos de 2 ani si cica pana in 3 ani nu se ia nimeni de tine. Iar daca ai cheltuieli mai mari poti sa nu scoti deloc pentru ca se considera reinvestie.

 
Mihaela Roman
Mihaela Roman  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
Noutăţi la pensii Jan 26, 2011

Dragi colegi,
Astăzi am fost la Casa de Pensii şi am rămas cu gura căscată! În loc de 9 lei/ lună, cum plăteam anul trecut, am descoperit că am de plată ... 222 lei!
Nu m-am lămurit încă în baza cărui act s-a modificat iar schimbarea, am înţeles că ar fi OUG 117/2010. Voi v-aţi lovit .... frontal de ea, până acum?
Chestiunea m-a pus serios pe gânduri şi am făcut nişte cercetări:
Care va să zică, de la 29% aplicat la 92 lei/ lună, acum plă
... See more
Dragi colegi,
Astăzi am fost la Casa de Pensii şi am rămas cu gura căscată! În loc de 9 lei/ lună, cum plăteam anul trecut, am descoperit că am de plată ... 222 lei!
Nu m-am lămurit încă în baza cărui act s-a modificat iar schimbarea, am înţeles că ar fi OUG 117/2010. Voi v-aţi lovit .... frontal de ea, până acum?
Chestiunea m-a pus serios pe gânduri şi am făcut nişte cercetări:
Care va să zică, de la 29% aplicat la 92 lei/ lună, acum plătesc după cum urmează:
31,3% din 35% din ... venitul mediu salarial utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale (2022 lei)!!! Asta înseamnă 35% din 2022 = 708 lei ;
708x31,3% = 222 lei/lună.
Mă întreb oare dacă putem ridica tarifele în aşa hal încât să ţinem pasul cu aceste măriri de biruri.
Nu am apucat să ajung la sănătate şi la şomaj. Din câte ştiţi, pe acolo au mai apărut bălării din astea? Nici nu mai am curaj să mă duc ...
Collapse


 
Rose Marie Matei (X)
Rose Marie Matei (X)
Local time: 02:30
English to Romanian
+ ...
222 Jan 26, 2011

Da, si la Targu Mures se aplica acest lucru. Pe un afis mare, vizibil aplicat pe usa Casei de Pensii esti avertizat ca 222 lei este suma minima pe care o poti achita lunar, in baza aceleiasi Ordonante 117. Absolut "evident" nu ai pe cine intreba de ce se intampla acest lucru de vreme ce eu am semnat un contract pentru o anumita suma, acum cativa ani buni si plateam 100 de lei lunar deja din 2008 ! Si nu am mai semnat nimic pentru schimbarea acelui contract. Dar, tanti de la caserie nu stie nimic... See more
Da, si la Targu Mures se aplica acest lucru. Pe un afis mare, vizibil aplicat pe usa Casei de Pensii esti avertizat ca 222 lei este suma minima pe care o poti achita lunar, in baza aceleiasi Ordonante 117. Absolut "evident" nu ai pe cine intreba de ce se intampla acest lucru de vreme ce eu am semnat un contract pentru o anumita suma, acum cativa ani buni si plateam 100 de lei lunar deja din 2008 ! Si nu am mai semnat nimic pentru schimbarea acelui contract. Dar, tanti de la caserie nu stie nimic si are instructiuni sa nu preia sume mai mici de 222 lei. Ma intreb insa ce se intampla si daca mai vad vreodata sumele depuse anul trecut in contul lunilor iulie, august si septembrie cand am achitat contributia de 2 ori in baza a doua legislatii paralele (si la propriu si la figurat). Deocamdata nimeni nu stie nimic, nimeni nu are nici un fel de instructiuni .....
De ridicat tarifele nu poate fi vorba, pe strada unde locuiesc si am biroul de 20 de ani, in zona tribunalelor, in ultima jumatate de an am ramas 2 traducatori directi dar au aparut 4 SRL-uri de intermedieri ... No comment !
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
Contribuţii obligatorii Jan 26, 2011

Aşa este din 2011, de când au apărut o serie de legi aiuritoare, după mine: noua lege a pensiilor, modificarile la Codul Fiscal (este un capitol dedicat celor 3 contribuţii obligatorii!!!) şi legea bugetului şi or m-ai fi şi altele... Se găsesc pe paginile fiecărei instituţii ...

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
Italian to Romanian
Declarațiile 392 A, 392 B și 200 pentru anul 2010 Feb 13, 2011

I. Potrivit OPANAF nr. 1081, Declarațiile 392 A și 392 B pentru anul 2010 se depun de către persoanele impozabile înregistrate în scopu... See more
I. Potrivit OPANAF nr. 1081, Declarațiile 392 A și 392 B pentru anul 2010 se depun de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, respectiv, neînregistrate în scopuri de TVA, a căror cifră de afaceri este inferioară sumei de 35.000 euro (119.000 lei). Termen de depunere: 25 februarie.

În anii precedenți, Declarația 392 A se depunea de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA a căror cifră de afaceri era inferioară sumei de 10.000 euro iar Declarația 392 B se depunea de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA a căror cifră de afaceri era cuprinsă între 10.000 și 35.000 euro.

vers.1.0.2 / 02.02.2011
- declaratiile 392A sau 392B in anul 2010 se raporteaza si pentru cifra de afaceri zero
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/programeutile/DF/392.html

II. Declarația 200 pentru anul 2010 poate fi descărcată sub formă de pdf sau de pdf inteligent.
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
Spanish to Romanian
+ ...
Mulţumesc, foarte utilă postarea :) Feb 13, 2011

Lucica Abil wrote:

- declaratiile 392A sau 392B in anul 2010 se raporteaza si pentru cifra de afaceri zero



Mulţumesc mult Lucica pentru informaţie.
Am tot văzut pe forumul nostru o referire la ajutorul de şomaj.
Ştiu că anul trecut prin vară a trebuit să depunem o declaraţie şi să depunem contribuţia la şomaj.
Dar credeam că s-a abrogat. Se întâmplă să ştii dacă mai este încă valabilă obligaţia de a contribui la ajutorul de şomaj ca PFA?

Mulţumesc mult,
Nicolae


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 03:30
Italian to Romanian
+ ...
Contribuţii şomaj Feb 14, 2011

[/quote]
Am tot văzut pe forumul nostru o referire la ajutorul de şomaj.
Ştiu că anul trecut prin vară a trebuit să depunem o declaraţie şi să depunem contribuţia la şomaj.
Dar credeam că s-a abrogat. Se întâmplă să ştii dacă mai este încă valabilă obligaţia de a contribui la ajutorul de şomaj ca PFA?
Mulţumesc mult,
Nicolae
[/quote]

Începând cu data de 10.09.2010, ca urmare a modificării OUG nr. 58/2010 cu OUG nr 82/20
... See more
[/quote]
Am tot văzut pe forumul nostru o referire la ajutorul de şomaj.
Ştiu că anul trecut prin vară a trebuit să depunem o declaraţie şi să depunem contribuţia la şomaj.
Dar credeam că s-a abrogat. Se întâmplă să ştii dacă mai este încă valabilă obligaţia de a contribui la ajutorul de şomaj ca PFA?
Mulţumesc mult,
Nicolae
[/quote]

Începând cu data de 10.09.2010, ca urmare a modificării OUG nr. 58/2010 cu OUG nr 82/2010, nu se mai plăteşte contribuţia la şomaj de către PFA.
Spor în toate.
Lara
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
Normele pentru Codul Fiscal sunt în dezbatere Feb 15, 2011

Ministerul Finanţelor Publice a finalizat proiectul de HG pentru aprobarea normelor de aplicare a Codului Fiscal, ca urmare a modificărilor aduse în domeniu prin OUG nr. 117/2010.

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=23269&utm_source=3021&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 03:30
Romanian to English
+ ...
Nu sunt sigură că e o noutate Feb 15, 2011

Misu wrote:

Dragi colegi,
Astăzi am fost la Casa de Pensii şi am rămas cu gura căscată! În loc de 9 lei/ lună, cum plăteam anul trecut, am descoperit că am de plată ... 222 lei!
Nu m-am lămurit încă în baza cărui act s-a modificat iar schimbarea, am înţeles că ar fi OUG 117/2010. Voi v-aţi lovit .... frontal de ea, până acum?
Chestiunea m-a pus serios pe gânduri şi am făcut nişte cercetări:
Care va să zică, de la 29% aplicat la 92 lei/ lună, acum plătesc după cum urmează:
31,3% din 35% din ... venitul mediu salarial utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale (2022 lei)!!! Asta înseamnă 35% din 2022 = 708 lei ;
708x31,3% = 222 lei/lună.
Mă întreb oare dacă putem ridica tarifele în aşa hal încât să ţinem pasul cu aceste măriri de biruri.


Nu mi-e clar ce se întâmplă. Anul trecut, cu mult înainte de apariţia acelei ordonanţe, mie mi s-a spus la Casa de Pensii Mureş că suma asigurată este alegerea contribuabilului (PFA având venit exclusiv din activitatea independentă), însă baza de calcul nu poate fi mai mică decât salariul minim, conform Legii 19. Pe-atunci am si verificat legea, şi într-adevăr aşa scria.
Chiar nu mai înţeleg nimic... cum e posibil atunci ca alţii să se fi asigurat pe sume mult mai mici?

Annamaria


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
Noua lege a pensiilor Feb 15, 2011

De la 1 ianuarie se aplică noua lege a pensiilor 263 din decembrie 2010. Se gaseşte pe situl Casei Naţionale de Pensii. Tot acolo veţi găsi şi nişte anunţuri cu explicaţii. Singurii care scapă de contribuţia la pensie sunt cei care obţin EXCLUSIV venituri brute pe an calendaristic sub nivelul "de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat" (adică 2022x4= 8088 lei)



[Edited at 2011-02-15 18:01 GMT]


 
Mihaela Roman
Mihaela Roman  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
cate bordee atatea obicee Feb 15, 2011

Annamaria Amik wrote:

Nu mi-e clar ce se întâmplă. Anul trecut, cu mult înainte de apariţia acelei ordonanţe, mie mi s-a spus la Casa de Pensii Mureş că suma asigurată este alegerea contribuabilului (PFA având venit exclusiv din activitatea independentă), însă baza de calcul nu poate fi mai mică decât salariul minim, conform Legii 19. Pe-atunci am si verificat legea, şi într-adevăr aşa scria.
Chiar nu mai înţeleg nimic... cum e posibil atunci ca alţii să se fi asigurat pe sume mult mai mici?

Annamaria


Pe mine m-au chemat in iulie anul trecut la Casa de pensii ca sa platesc restantele pentru anii anteriori. Dupa ce am platit corespunzator, mi-au zis ca, incepand din acel moment, legea s-a schimbat si ma pot asigura pentru orice venit doresc eu, drept pentru care le-am zis cu tupeu ca nu vreau sa platesc mai mult de ... 10 lei pe luna si au fost de acord. Nu mai stiu cum prevedea legea exact, era oricum ordonanta aceea care a intrat in vigoare de la 1 iulie, iar pana la sfarsitul anului am platit cate 9 lei/luna.


[Editat la 2011-02-15 21:45 GMT]


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
Spanish to Romanian
+ ...
Mulţumesc! Feb 16, 2011

Lara Dean wrote:

Începând cu data de 10.09.2010, ca urmare a modificării OUG nr. 58/2010 cu OUG nr 82/2010, nu se mai plăteşte contribuţia la şomaj de către PFA.
Spor în toate.
Lara




Mulţumesc Lara,

Mi-ai luat o piatră de pe inimă


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
German to Romanian
+ ...
eu nu inteleg... Feb 17, 2011

Lucica Abil wrote:

I. Potrivit OPANAF nr. 1081, Declarațiile 392 A și 392 B pentru anul 2010 se depun de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, respectiv, neînregistrate în scopuri de TVA, a căror cifră de afaceri este inferioară sumei de 35.000 euro (119.000 lei). Termen de depunere: 25 februarie.



Unii dintre noi suntem inregistrati in scopuri de TVA pentru prestatiile intracomunitare si neinregistrati pentru cele din Romania. Ce depunem? Eu stiam ca depun 390 si 301 pt cele intracomunitare si 200 pentru toate veniturile...
Ce ar trebui sa depun dintre 392 A si B si pentru ce venituri??


 
Rose Marie Matei (X)
Rose Marie Matei (X)
Local time: 02:30
English to Romanian
+ ...
392A si 392B Feb 18, 2011

Azi am depus formularul 392B, ca si la Cluj nu ne-au luat dischetele, numai formularul tiparit pe care l-au scanat.

La biroul Metodologie (Targu Mures) ni s-a explicat ca daca suntem inregistrati ca platitori TVA doar pentru prestatii intracomunitare NU trebuie sa depunem formularul 392A.

Cat priveste intrebarea privind obligatia de a avea si cele doua jurnale (pentru vanzari si pentru cumparari )in afara jurnalului de incasari si plati, raspunsul a fost pur si simpl
... See more
Azi am depus formularul 392B, ca si la Cluj nu ne-au luat dischetele, numai formularul tiparit pe care l-au scanat.

La biroul Metodologie (Targu Mures) ni s-a explicat ca daca suntem inregistrati ca platitori TVA doar pentru prestatii intracomunitare NU trebuie sa depunem formularul 392A.

Cat priveste intrebarea privind obligatia de a avea si cele doua jurnale (pentru vanzari si pentru cumparari )in afara jurnalului de incasari si plati, raspunsul a fost pur si simplu aiuritor "Pai trebuia sa le aveti dintotdeauna ! " si asta in conditiile in care 90% din traducatorii din oras au fost anul trecut controlati de fisc si nimeni nu a fost atentionat ca ii lipsesc aceste jurnale.

Deci alte hartii de completat pe parcursul anului...
Poate in alte parti e altfel, chiar sunt curioasa sa vad cata lume are deja aceste jurnale.
Collapse


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 03:30
English to Romanian
+ ...
probabil ambele... Feb 18, 2011

cornelia mincu wrote:

Lucica Abil wrote:

I. Potrivit OPANAF nr. 1081, Declarațiile 392 A și 392 B pentru anul 2010 se depun de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, respectiv, neînregistrate în scopuri de TVA, a căror cifră de afaceri este inferioară sumei de 35.000 euro (119.000 lei). Termen de depunere: 25 februarie.



Unii dintre noi suntem inregistrati in scopuri de TVA pentru prestatiile intracomunitare si neinregistrati pentru cele din Romania. Ce depunem? Eu stiam ca depun 390 si 301 pt cele intracomunitare si 200 pentru toate veniturile...
Ce ar trebui sa depun dintre 392 A si B si pentru ce venituri??


Îmi dau şi eu cu părerea Ar trebui probabil întrebat la asistenţă contribuabili, cine mai are timp de aşa ceva...

Probabil că cei care suntem în situaţia descrisă de tine trebuie să depunem ambele declaraţii. Codul cu RO în faţă pe care l-am primit pentru prestarea de servicii intracomunitare reprezintă înregistrarea în scopuri de TVA. Aşa scrie şi la art. 153 indice 1, că avem obligaţia să ne înregistrăm, şi pe cererea pe care am depus-o ca să îl obţinem.

Deci pentru acest cod, mă gândesc eu, trebuie depusă declaraţia 392A, pentru persoane înregistrate în scopuri de TVA, cu sumele aferente facturate.

Iar pentru restul încasărilor/cheltuielilor, declaraţia 392B, pe care trecem CIF-ul fără RO, adică neplătitor de TVA.

Acuma, probabil depinde şi de la un judeţ la altul Cum vor interpreta cei de la Finanţe legislaţia...

Eu, de pildă, n-am depus formularul 301, doar 390, pentru că s-au ciondănit pe tema asta mai multe birouri - asistenţă contribuabili vs. declaraţii TVA - cei din urmă susţinând, evident, că trebuie să depun cât mai multe declaraţii aşa că am rămas deocamdată doar cu 390 depusă.

Şi în cazul de faţă mi-e puţin groază să întreb, că parcă văd că iar sunt prima în situaţia asta şi nu vor şti de unde să mă ia...

Ce să-i faci, dacă aşa suntem noi, traducătorii, proactivi, iar autorităţile nu ţin pasul cu noi (Glumesc, ce n-aş da să fie invers, să nu mai vină ei cu atâtea modificări şi să ne lase şi pe noi să ne vedem liniştiţi de treabă)


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »