Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:07
Romanian to English
+ ...
Nu e chiar atât de nedrept, în sensul că: + alte nelămuriri Aug 30, 2010

În baza Legii 19, asigurarea era obligatorie, însă cu posibilitatea unei contribuţii minime. Era obligatorie calitatea de asigurat, cum ar veni.
Schimbarea majoră care apare cu OUG 58 este că asigurarea va fi pe venitul real (cu o limită maximă), cu menţiunea că cei care sunt PFA şi asiguraţi deja în această calitate conform Legii 19, nu mai trebuie să se asigure şi cf OUG 58.

Întrebarea mai importantă este: dacă erai asigurat (doar) ca PFA conform Legii 19
... See more
În baza Legii 19, asigurarea era obligatorie, însă cu posibilitatea unei contribuţii minime. Era obligatorie calitatea de asigurat, cum ar veni.
Schimbarea majoră care apare cu OUG 58 este că asigurarea va fi pe venitul real (cu o limită maximă), cu menţiunea că cei care sunt PFA şi asiguraţi deja în această calitate conform Legii 19, nu mai trebuie să se asigure şi cf OUG 58.

Întrebarea mai importantă este: dacă erai asigurat (doar) ca PFA conform Legii 19 pe venitul minim (indiferent de venitul real), şi din acest motiv nu se mai aplică OUG 58 în cazul tău, nu e oare nedrept faţă de cei care abia acum se asigură cf OUG 58 şi trebuie să cotizeze după venitul real? Adică: oare mai există posibilitatea de a ne asigura (de ex. cei care acum se lansează) doar cf Legii 19, pe venitul minim?

[Edited at 2010-08-30 10:21 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:07
Romanian to English
+ ...
La Mureş NU se evită dubla impunere Aug 30, 2010

Şi eu ce să mai cred?

Acum am solicitat informaţii de la CJP Mureş, şi mi s-a spus că trebuie să mă asigur în baza AMBELOR acte, pentru că Legea 19 nu s-a modificat deocamdată. Şi că în baza OUG 58 ar trebui să plătesc doar în lunile în care realizez venituri.

Tanti era destul de confuză şi obosită şi ea de atâtea neclarităţi, spunând că da, ştie de acel comunicat - cum că nu trebuie să ne asigurăm în baza ambelor acte -, însă din păca
... See more
Şi eu ce să mai cred?

Acum am solicitat informaţii de la CJP Mureş, şi mi s-a spus că trebuie să mă asigur în baza AMBELOR acte, pentru că Legea 19 nu s-a modificat deocamdată. Şi că în baza OUG 58 ar trebui să plătesc doar în lunile în care realizez venituri.

Tanti era destul de confuză şi obosită şi ea de atâtea neclarităţi, spunând că da, ştie de acel comunicat - cum că nu trebuie să ne asigurăm în baza ambelor acte -, însă din păcate nu are bază legală. "Faceţi cum credeţi" era sfatul ei. A mai adăugat că aşteaptă modificarea Legii 19, şi admite şi ea că e nedreaptă dubla impunere.

BRRRR.
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
Societatea Academica din Romania (SAR) cere abrogarea OUG 58/2010 Aug 30, 2010

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_20943/SAR-Contribuabilii-sa-nu-depuna-nicio-declaratie-pana-cand-OUG-nr-58-2010-nu-este-reemisa-intr-o-forma-clara-si-corecta.html

 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
O adeverinţă de la angajator te scapă de plata retroactivă a contribuţiei la Sănătate Aug 31, 2010

http://www.money.ro/fiscalitate/oficial-o-adeverinta-de-la-angajator-te-scapa-de-plata-retroactiva-a-contributiei-la-sanatate.html

 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
Plata retroactivă Aug 31, 2010



Nu ştiu dacă ne putem baza pe nişte afirmaţii, chiar dacă vin din partea cuiva în domeniu. Unde scrie în lege sau în norme aşa ceva?


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 16:07
Italian to Romanian
+ ...
Informaţii incomplete Aug 31, 2010

Atenţie la cum sunt scrise articolele pe tema asta: jurnaliştii vorbesc majoritatea de ce îi doare pe ei - veniturile din drepturi de autor - uitând că Ordonanţa-minune vizează şi alte categorii profesionale.
Aceste venituri şi încă câteva - din chirii, dividende şi dobânzi - erau exceptate de la plata contribuţiilor de sănătate în cazul existenţei şi a unui contract individual de muncă. Atât.
Alte venituri, precum cele din activităţi independente, nu. Pe aces
... See more
Atenţie la cum sunt scrise articolele pe tema asta: jurnaliştii vorbesc majoritatea de ce îi doare pe ei - veniturile din drepturi de autor - uitând că Ordonanţa-minune vizează şi alte categorii profesionale.
Aceste venituri şi încă câteva - din chirii, dividende şi dobânzi - erau exceptate de la plata contribuţiilor de sănătate în cazul existenţei şi a unui contract individual de muncă. Atât.
Alte venituri, precum cele din activităţi independente, nu. Pe acestea din urmă se datorau şi până acum contribuţii de sănătate chiar dacă beneficiarul lor avea şi contract de muncă.

Legea 95/2006
Art. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%**) 5,5%***), care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) – e), alin. 2^1 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.
(2^1) În situatia in care o persoana realizeaza venituri care sunt neimpozabile, contributia se calculeaza asupra veniturilor realizate.
(3) În cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) – e), alin. (2^1) si la art. 213 alin. (2) lit. h), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Deci adeverinţa cu pricina se poate solicita numai de către cei care erau beneficiari venituri din drepturi de autor+contract de muncă.


[Edited at 2010-08-31 19:05 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:07
Romanian to English
+ ...
O altă propunere aberantă Sep 1, 2010

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7746859-udmr-normele-aplicare-ale-ordonantei-58-vor-modificate-contributiile-vor-retinute-angajator-pentru-cetatenii-nu-mai-stea-cozi.htm

Cum poate cineva inventa o aberaţie de gradul ăsta? Apo
... See more
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7746859-udmr-normele-aplicare-ale-ordonantei-58-vor-modificate-contributiile-vor-retinute-angajator-pentru-cetatenii-nu-mai-stea-cozi.htm

Cum poate cineva inventa o aberaţie de gradul ăsta? Apoi, cum îşi permit jurnaliştii să jongleze în asemenea hal cu termenii - unde este *angajatorul* (alooo, clientul?) în cazul unui contract DDA sau PFA, că parcă nu e o relaţie de angajare?
Apoi, cum ar putea forţa statul român clienţii străini ca să reţină şi să vireze statului român aceste contribuţii?
Apoi, de ce nu se iau mai bine măsuri pentru eficientizarea colectării dărilor?

BRRRRRRR

Cum observă şi un comentator pe hotnews, bunăvoinţa asta nu ar însemna altceva decât impozitarea venitului brut.

[Edited at 2010-09-01 11:22 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:07
Romanian to English
+ ...
Da' nu mai suport, domle Sep 1, 2010

Trebuie să mă descarc...

După ce până la termenul-limită (25 aug), inclusiv, pe site-ul CJP Mures era afişat un cont de trezorerie, ba chiar era inclus şi în faimosul formular pentru OUG 58 pe care l-am descărcat în aceeaşi zi, ca să fac plata, eu contribuabil serios, DUPĂ termen schimbă contul în care se virează contribuţia. Iar azi mi se returnează banii în contul curent, cum că e greşit contul de trezorerie în care am plătit banii.
Cu asta basta, eu
... See more
Trebuie să mă descarc...

După ce până la termenul-limită (25 aug), inclusiv, pe site-ul CJP Mures era afişat un cont de trezorerie, ba chiar era inclus şi în faimosul formular pentru OUG 58 pe care l-am descărcat în aceeaşi zi, ca să fac plata, eu contribuabil serios, DUPĂ termen schimbă contul în care se virează contribuţia. Iar azi mi se returnează banii în contul curent, cum că e greşit contul de trezorerie în care am plătit banii.
Cu asta basta, eu mi-am făcut datoria.
Nu mai suport.

Thanks for listening
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 17:07
Spanish to Romanian
+ ...
Morală Sep 1, 2010

Annamaria Amik wrote:

Iar azi mi se returnează banii în contul curent, cum că e greşit contul de trezorerie în care am plătit banii.


Ciudat lucru cum avem colegi care încă nu sunt orientaţi spaţio-temporal.

Oameni buni, din două una:
- ori ... renunţaţi la aberaţia asta cu secolul 21 şi reveniţi la metodele clasice ale mileniului trecut ... coadă 1-2 ore, plata neapărat la casieria instituţiei (exclus trezorerie);
- ori ... renunţaţi la aberaţia cu ţara în care m-am născut ... prieteni ... părinţi .... unii spun că de fapt dorul de ţară ar fi mult mai bun pentru sănătate decât dorul de normalitate care poate deveni chiar nociv.

Eu personal, mai de modă veche, mai zăbovesc cât oi rezista în mileniul trecut =)))

Mare atenţie la trezorerie, mi-am plătit ceva dări acolo în nevinovăţia mea, civilizat, cu foaie de vărsământ dintr-aceea cu cod de bare (ştiţi .... dispozitivul ăla special din Star Treck). Casiera de la trezorerie însă a avut o cu totul altă părere, a introdus manual suma (corect) dar şi beneficiarul recte contul care nu aveau nicio legătură cu plata mea (încă puţin şi plăteam accize pentru import ţigări).

Concluzia a fost că trei luni mai târziu m-am trezit că trebe să plătesc vr'o 4000 de lei că de nu .... începe procedura de executare silită. A urmat o lună de alergături până ce i-am convins că greşeala este a trezoreriei şi nu a mea .... dar cel mai greu a fost să îi conving să nu plătesc penalizări de întârziere .... delicatesuri!

O seară bună ca să zic aşa.
Nicolae


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
la unele casierii nu se putea plăti Sep 1, 2010

Nicolae Zarna wrote:

Oameni buni, din două una:
- ori ... renunţaţi la aberaţia asta cu secolul 21 şi reveniţi la metodele clasice ale mileniului trecut ... coadă 1-2 ore, plata neapărat la casieria instituţiei (exclus trezorerie);



La Oradea, de pildă, nu s-a putut plăti la casierie la CJP în 25 august - asta în condiţiile în care în 23 nu au vrut nici măcar să-mi primească declaraţia! - m-au trimis la Trezorerie. Unde, surpriză!, nu se putea plăti. Cei de acolo m-au trimis la poştă.

Am achitat prin mandat poştal, mă întreb în fiecare zi dacă au ajuns banii sau s-o fi schimbat contul între timp - la fel ca la Mureş, şi la Oradea el apare pe declaraţie.

Sunt curioasă ce mai urmează... Nu de alta, dar am senzaţia că, în loc s-o dreagă, o vor strica mai rău. Acum se gândesc să impună plata contribuţiilor la angajator ???!!! să meargă el la ghişeu (care angajator, în cazul profesiilor liberale?? Clientul din străinătate, cumva?)

Îmi vine să-i rog, să-i implor să nu se mai amestece. Să ne lase pe noi, că ne descurcăm cumva


 
cristina48
cristina48
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
Aventura continuă... Sep 1, 2010

După toate aceste aberaţii la care, vrând nevrând am participat cu toţii, guvernanţii noştri au ajuns la concluzia că Ord. 58/2010 nu e chiar ok! La propunerea unui onorabil ministru, urmează să se opereze "mici" modificări - prin punctele esenţiale.
Dacă până acuma ne enerva statul la coadă şi completarea tuturor hârţoagelor (elaborate complet anapoda - dacă vreţi părerea mea) urmează testarea competitivăţii noastre! Nu, nu ca traducători ci ca negociatori, cu
... See more
După toate aceste aberaţii la care, vrând nevrând am participat cu toţii, guvernanţii noştri au ajuns la concluzia că Ord. 58/2010 nu e chiar ok! La propunerea unui onorabil ministru, urmează să se opereze "mici" modificări - prin punctele esenţiale.
Dacă până acuma ne enerva statul la coadă şi completarea tuturor hârţoagelor (elaborate complet anapoda - dacă vreţi părerea mea) urmează testarea competitivăţii noastre! Nu, nu ca traducători ci ca negociatori, cu multă putere de convingere... Adică mai exact, se propune impozitarea la sursă. În "traducere" liberă, convingeţiâvă voi "angajatorii", adică pe cei pe care noi îi mai numim şi "clienţi", să reţină ei sumele datorate statului de umilele noastre persoane şi să vireze chiar ei banii la trezorerie. Mă întreb, cum facem cu clienţii externi? Sau dacă vine un client-persoană fizică (fără personalitate juridică) şi ne solicită o traducere tehnică (lucrare de doctorat - de exemplu), sau o scrisoare personală? Ce facem?
Abia aştept să văd bulibăşeala care va urma şi zău dacă îmi pare rău ! Eu cred că ne merităm soarta...
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:07
Romanian to English
+ ...
Mioriţa vs Star Trek şi dările Sep 1, 2010

Nicolae Zarna wrote:

Annamaria Amik wrote:

Iar azi mi se returnează banii în contul curent, cum că e greşit contul de trezorerie în care am plătit banii.


Ciudat lucru cum avem colegi care încă nu sunt orientaţi spaţio-temporal.

Oameni buni, din două una:
- ori ... renunţaţi la aberaţia asta cu secolul 21 şi reveniţi la metodele clasice ale mileniului trecut ... coadă 1-2 ore, plata neapărat la casieria instituţiei (exclus trezorerie);


Toate dările le plătesc cu metoda "aberantă din secolul 21" (inclusiv sănătatea) şi de câţiva ani buni, niciodată nu am avut probleme (mai ales că uneori e vorba de sume pentru care nici nu se acceptă plăţi cash). Nu e vorba de un modernism ignorant faţă de "realităţile" noastre. În situaţia la care s-a ajuns acum cu OUG 58, pur şi simplu nu mai funcţionează nici soluţiile mioritice la casierii, nici foile de vărsământ a la Star Trek. Andreea a explicat foarte bine de ce.

De altfel, cu acele puţine ocazii când totuşi am plătit la casieria lor, am cerut să mi se dea aviz de plată pentru toate datoriile mele până la sfârşitul anului, ca să nu mai umblu de atâtea ori. După ce mi-a confirmat de două ori (că de două ori am întrebat, ca să fiu sigură) că până la sfârşitul anului nu mai am obligaţii faţă de ei, crezi că nu mi-a venit o altă impunere cum că totuşi nu am achitat tot?
Al doilea exemplu că buna şi veche metodă a plăţilor la casierie nu funcţionează nici ea este că după ce am achitat o amendă (justă, pe care nu am contestat-o) chiar în ziua impunerii la casierie, mi-au mai tras-o o dată din cont... Ca să fie sigur.

[Edited at 2010-09-01 18:19 GMT]


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 17:07
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Doar DDA Sep 2, 2010

cristina48 wrote:

După toate aceste aberaţii la care, vrând nevrând am participat cu toţii, guvernanţii noştri au ajuns la concluzia că Ord. 58/2010 nu e chiar ok! La propunerea unui onorabil ministru, urmează să se opereze "mici" modificări - prin punctele esenţiale.


Modificările în cauză s-ar putea aplica doar DDA, nu şi PFA.
Pentru PFA, înţeleg că este improbabil dpdv contabil să se poată reţine şi plăti contribuţiile de către client.
Deci eventualele modificări s-ar aplica doar prestatorilor plătiţi prin drepturi de autor, pentru care se făceau deja reţineri pentru alte contribuţii.

O zi bună!


 
Mioara Adamopoulou
Mioara Adamopoulou
Romania
Local time: 17:07
Greek to Romanian
+ ...
Cititi si va minunati! Proiectul de modificare a Codului fiscal Sep 3, 2010

http://www.sfin.ro/uploads/file/proiect%20modificare%20Cod%20Fiscal%20sept%202010.pdf

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 17:07
Italian to Romanian
Modificarea OUG nr. 58/2010 Sep 8, 2010

OUG nr. 58/2010 a fost modificată în şedinţa de astăzi a Guvernului.
PFA datorează contribuţiile potrivit legislaţiei anterioare, respectiv CASS 5,5% din venitul net şi CAS 31,3% din venitul asigurat. Nu datorează contribuţia pentru şomaj.
Pentru cei plătiţi pe DDA, contribuţiile se declară, se reţin şi se plătesc de către plătitorii de venituri.
Declaraţiile ministrului muncii şi ale ministrului finanţel
... See more
OUG nr. 58/2010 a fost modificată în şedinţa de astăzi a Guvernului.
PFA datorează contribuţiile potrivit legislaţiei anterioare, respectiv CASS 5,5% din venitul net şi CAS 31,3% din venitul asigurat. Nu datorează contribuţia pentru şomaj.
Pentru cei plătiţi pe DDA, contribuţiile se declară, se reţin şi se plătesc de către plătitorii de venituri.
Declaraţiile ministrului muncii şi ale ministrului finanţelor:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7770310-live-text-modificarile-ordonantei-58-2010-ioan-botis-luni-13-septembrie-intra-vigoare-stopajul-sursa-pentru-contributiile-venituri-din-activitati-independente-nu-discuta-despre-cresterea-cuantumului.htm

Proiectul OUG de modificare:
http://www.mediafax.ro/cultura-media/proiect-oug-contributiile-pentru-dda-declarate-si-retinute-de-firma-platitoare-proiectul-de-dublare-a-contributiilor-este-separat-7140988/
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »