Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 22:52
Romanian to English
+ ...
Încă o întrebare... Ocazional/Repetitiv - linia de demarcaţie? Aug 24, 2010

Monica, mulţumesc mult pentru clarificări. Totuşi, sunt confuză în legătură cu "caracterul ocazional"... În munca noastră nu prea avem cum să anticipăm cât şi când facturăm, mai ales dacă e "al doilea job." Poţi avea câteva luni consecutive în care ai lucrări, urmate de câteva fără... În cazul ăsta, când se termină "ocazionalul" şi începe "repetitivul"? Dacă eşti plătit pentru activităţi PFA mai des de o dată pe an e repetitiv? Scuze că insist, sunt obosită, ... See more
Monica, mulţumesc mult pentru clarificări. Totuşi, sunt confuză în legătură cu "caracterul ocazional"... În munca noastră nu prea avem cum să anticipăm cât şi când facturăm, mai ales dacă e "al doilea job." Poţi avea câteva luni consecutive în care ai lucrări, urmate de câteva fără... În cazul ăsta, când se termină "ocazionalul" şi începe "repetitivul"? Dacă eşti plătit pentru activităţi PFA mai des de o dată pe an e repetitiv? Scuze că insist, sunt obosită, vreau să mă asigur că am înţeles bine... N-aş vrea să plătesc fără să fie nevoie, dar mă sperie şi posibilele consecinţe. Amenzile alea sunt de-a dreptul incredibile şi n-avem timp să ne lămurim. Majoritatea am aflat de lucrurile astea doar de o zi, două, sigur avem colegi care încă nu ştiu...

[Edited at 2010-08-24 20:00 GMT]

[Edited at 2010-08-24 20:09 GMT]
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
German to Romanian
+ ...
aberant! Aug 24, 2010

"Persoanele care realizează venituri de natură profesioanala ocazional depun declaraţiile ori de câte ori realizează venituri, până la data de 25 a lunii pentru luna anterioară în care au realizat aceste venituri". http://www.money.ro/fiscalitate/drepturi-de-autor-descarca-aici-declaratiile-de-contributii-sociale.html
... See more
"Persoanele care realizează venituri de natură profesioanala ocazional depun declaraţiile ori de câte ori realizează venituri, până la data de 25 a lunii pentru luna anterioară în care au realizat aceste venituri". http://www.money.ro/fiscalitate/drepturi-de-autor-descarca-aici-declaratiile-de-contributii-sociale.html

Pai parca pentru veniturile ocazionale nu se plateau contributii...
toata aceasta OUG 58 este o aberatie de la un capat la altul.
daca am intr-o luna o incasare de 10 lei, deci intra la "venituri cu caracter repetitiv", trebuie sa ma duc la cele doua Case, somaj si pensii, ca se depun declaratie: adica dau mai multi bani pe drum, copii xerox si alte tampenii si stau pe la cozi interminabile, ca...am venituri repetitive
Collapse


 
Ioana N
Ioana N
Romania
Local time: 22:52
English to Romanian
Nici contabilul nu m-a lămurit... Aug 24, 2010

ce se întâmplă în cazul în care am mai multe contracte de drept de autor, însă cu firme/edituri diferite. Eu lucrez la o firmă cu contract şi carte de muncă, însă uneori traduc şi cărţi pentru diverse edituri. De pildă, anul acesta am două contracte de drept de autor, cu două edituri. Conform legii, aceste venituri sunt considerate ocazionale au ba? Părerea celor de la ANAF - informaţii contribuabili nu coincide cu a celor de la Administraţia Financiară de sector... See more
ce se întâmplă în cazul în care am mai multe contracte de drept de autor, însă cu firme/edituri diferite. Eu lucrez la o firmă cu contract şi carte de muncă, însă uneori traduc şi cărţi pentru diverse edituri. De pildă, anul acesta am două contracte de drept de autor, cu două edituri. Conform legii, aceste venituri sunt considerate ocazionale au ba? Părerea celor de la ANAF - informaţii contribuabili nu coincide cu a celor de la Administraţia Financiară de sectorCollapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
German to Romanian
+ ...
este o varza totala Aug 25, 2010

nici contabilii nu stiu, nici casele de pensii sau somaj. Eu am ajuns la concluzia ca Monica Tuduce are dreptate si atat timp cat ai incasari din activitate mai des de o data pe an (adica repetitiv: semestrial, trimestrial, lunar) trebuie sa declari si sa platesti contributii la pensii si somaj.
Vad ca nu se mai tine cont de caracterul dependent sau independent al activitatii...initial s-a zis ca daca activitatea poate fi considerata dependenta platim toate contributiile, pentru ca apoi,
... See more
nici contabilii nu stiu, nici casele de pensii sau somaj. Eu am ajuns la concluzia ca Monica Tuduce are dreptate si atat timp cat ai incasari din activitate mai des de o data pe an (adica repetitiv: semestrial, trimestrial, lunar) trebuie sa declari si sa platesti contributii la pensii si somaj.
Vad ca nu se mai tine cont de caracterul dependent sau independent al activitatii...initial s-a zis ca daca activitatea poate fi considerata dependenta platim toate contributiile, pentru ca apoi, incet-incet, sa fie bagate toate PFA in aceeasi oala.
ba am mai auzit azi de dimineata la tv ca daca intr-o luna nu ai avut incasari, trebuie sa depui declaratie pe 0 lei pana la data de 3 a lunii urmatoare, altfel ti se ia automat suma declarata anterior...
eu am sa depun declaratie pentru iulie si la pensii si la somaj, chiar daca activitatea mea este clar independenta si sunt si angajata cu CM. Nu vreau sa risc amenda intre 2500 si 5000 pentru fabuloasa suma de 1.63 lei pe care o voi avea de platit la somaj, de ex.
oricum din anul asta mai sunt fix 6 luni, asa ca ne incadram cu brio la semestrial
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:52
Italian to Romanian
+ ...
OCAZIONAL-REPETITIV Aug 25, 2010

Adina D wrote:

Monica, mulţumesc mult pentru clarificări. Totuşi, sunt confuză în legătură cu "caracterul ocazional"... În munca noastră nu prea avem cum să anticipăm cât şi când facturăm, mai ales dacă e "al doilea job." Poţi avea câteva luni consecutive în care ai lucrări, urmate de câteva fără... În cazul ăsta, când se termină "ocazionalul" şi începe "repetitivul"? Dacă eşti plătit pentru activităţi PFA mai des de o dată pe an e repetitiv?


Conform textului Hotărârii, eu înţeleg că ocazional înseamnă mai puţin decât semestrial, adică eu aş traduce prin: cel mult o dată pe an, o dată la un an şi jumătate, o dată la 2 ani etc.
Iar repetitiv înseamnă cel puţin de 2 ori pe an, de 4 ori pe an, în fiecare lună.
Nu trebuie să anticipăm, dar o măsură bună este poate activitatea din anul precedent. Dacă în ultimele 12 luni am avut venituri de natură profesională în 4 luni să zicem, ei sigur ne vor încadra la repetitiv.

Nu am studiat foarte bine problema dependent-independent, pentru că personal, nu m-a interesat. Eu am exclusiv venituri de „natură profesională”.


 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 22:52
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Hotnews Aug 25, 2010

Ministrul Muncii, Mihai Seitan, despre drepturile de autor: Nu vor fi amenzi pentru persoanele care nu depun la termen declaratiile. S-a creat o falsa isterie

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7724727-ministrul-muncii-mihai-seitan-
despre-drepturile-autor-nu-vor-amenzi-pentru-persoanele-care-nu-depun-
termen-declaratiile-creat-falsa-i
... See more
Ministrul Muncii, Mihai Seitan, despre drepturile de autor: Nu vor fi amenzi pentru persoanele care nu depun la termen declaratiile. S-a creat o falsa isterie

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7724727-ministrul-muncii-mihai-seitan-
despre-drepturile-autor-nu-vor-amenzi-pentru-persoanele-care-nu-depun-
termen-declaratiile-creat-falsa-isterie.htm
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 22:52
Romanian to English
+ ...
Ce putere are declaraţia ministrului? Aug 25, 2010

Sună încurajator, dar oare se va ţine cont de un singură declaraţie în presă când suntem supuşi unor controale, sau dacă ni se vor trimite ulterior scrisori despre datorii restante, majorări, penalizări etc.?

Annamaria


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:52
Italian to Romanian
+ ...
Declaraţia CNPAS contrazice prevederea HG 791/2010 Aug 25, 2010

„Persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, datorează contribuţii individuale de asigurări sociale în cota de 10,5 % din venitul net realizat.”

„În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declara�
... See more
„Persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, datorează contribuţii individuale de asigurări sociale în cota de 10,5 % din venitul net realizat.”

„În vederea evitării dublei impuneri, în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională), este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.”

Eu deduc de aici că cei care au şi contract de muncă (deci i se achită contribuţii în baza Legii 19/2000) şi activităţi independente (deci care de acum înainte trebuie să achite contribuţii sociale în baza art.III din OUG nr.58/2010) NU au obligaţia plăţii din ambele surse.

Dar HG 791/2010 spune:
„(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,
realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv —
lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.”

Mărturisesc că, dacă până azi dimineaţă mai înţelegeam (credeam că mai înţeleg) ceva, noile precizări m-au băgat total în ceaţă.


[Edited at 2010-08-25 10:09 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 22:52
Romanian to English
+ ...
L19 şi HG791 Aug 25, 2010

Eu din precizarea:

„În vederea evitării dublei impuneri, ***în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională)***, este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.”

înţeleg că nu se vor plăti ambele de către P
... See more
Eu din precizarea:

„În vederea evitării dublei impuneri, ***în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională)***, este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.”

înţeleg că nu se vor plăti ambele de către PFA. Adică dacă plăteşti contribuţie de asigurări sociale ca PFA în baza Legii 19 (că eşti obligat, chiar dacă poţi opta pentru contribuţie în funcţie de salariul minim), atunci nu vei plăti încă o dată în baza OUG 58. Însă nu înţeleg care prevalează... Nu e totuna să cotizez pe salariul minim sau după venitul real (maximalizat la 5 salarii brute)!

În baza Legii 19 sunt obligaţi să cotizeze toţi care realizează venituri, nu doar cei cu contracte de muncă, cel puţin aşa m-au informat la CJP.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:52
Italian to Romanian
+ ...
Ahaa Aug 25, 2010

Annamaria Amik wrote:

Eu din precizarea:

„În vederea evitării dublei impuneri, ***în baza uneia şi aceleiaşi calităţi (persoana care realizează în mod independent venituri de natură profesională)***, este exclus ca, pentru aceeaşi lună, să se efectueze o plată a contribuţiei de asigurări sociale pentru declaraţia depusă în baza Legii nr.19/2000 şi o alta pentru declaraţia depusă în baza art.III din OUG nr.58/2010.”

înţeleg că nu se vor plăti ambele de către PFA. Adică dacă plăteşti contribuţie de asigurări sociale ca PFA în baza Legii 19 (că eşti obligat, chiar dacă poţi opta pentru contribuţie în funcţie de salariul minim), atunci nu vei plăti încă o dată în baza OUG 58. Însă nu înţeleg care prevalează... Nu e totuna să cotizez pe salariul minim sau după venitul real (maximalizat la 5 salarii brute)!

În baza Legii 19 sunt obligaţi să cotizeze toţi care realizează venituri, nu doar cei cu contracte de muncă, cel puţin aşa m-au informat la CJP.


Nu ştiu zău, dar chiar s-a gândit cineva la varianta asta? Eu una nu. Mie mi-era clar că, în calitate de PFA (sau mă rog, PFA-ul care nu sunt, dar asta e altă discuţie), pentru perioada până la 1 iulie se aplica Legea 19/2000 - contribuţia pe acea declaraţie de asigurat, cu acel venit minim de 318 ron şi contribuţia de 100 ron aferentă, iar de la 1 iulie se aplică noua şi celebra OG58/2010.

Ptiu, contabilă trebuia să mă fac.
Poate câştigam mai bine.


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
English to Romanian
+ ...
Absolut niciuna Aug 25, 2010

Annamaria Amik wrote:

Sună încurajator, dar oare se va ţine cont de un singură declaraţie în presă când suntem supuşi unor controale, sau dacă ni se vor trimite ulterior scrisori despre datorii restante, majorări, penalizări etc.?

Annamaria


Mă îndoiesc că declaraţia verbală a ministrului, sau cea a funcţionarului de la ghişeu care spune că termenul de depunere s-a prelungit până în 30 (pentru contribuţia la pensie), are vreo valoare, în cazul unui control făcut de un alt funcţionar care e oricum chitit să te amendeze. Atâta timp cât şi normele adoptate şi publicate sunt neclare şi lasă loc la interpretări, nu ştiu dacă ne putem baza pe nişte vorbe aruncate în vânt, fără niciun suport legal...


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 22:52
English to Romanian
Asistenta contribuabili Aug 25, 2010

Adina D wrote:

Monica, mulţumesc mult pentru clarificări. Totuşi, sunt confuză în legătură cu "caracterul ocazional"... În munca noastră nu prea avem cum să anticipăm cât şi când facturăm, mai ales dacă e "al doilea job." Poţi avea câteva luni consecutive în care ai lucrări, urmate de câteva fără... În cazul ăsta, când se termină "ocazionalul" şi începe "repetitivul"? Dacă eşti plătit pentru activităţi PFA mai des de o dată pe an e repetitiv? Scuze că insist, sunt obosită, vreau să mă asigur că am înţeles bine... N-aş vrea să plătesc fără să fie nevoie, dar mă sperie şi posibilele consecinţe. Amenzile alea sunt de-a dreptul incredibile şi n-avem timp să ne lămurim. Majoritatea am aflat de lucrurile astea doar de o zi, două, sigur avem colegi care încă nu ştiu...

[Edited at 2010-08-24 20:00 GMT]

[Edited at 2010-08-24 20:09 GMT]


Azi m-am dus şi eu să-mi depun declaraţia pentru şomaj, cea de pensie (lucky me) mi-a depus-o o prietenă care lucrează la Casa de Pensii Bucureşti. La şomaj, nebunie totală. Intrau câte 5-6 persoane. "Norocul" meu ca să zic aşa este că în luna iulie nu am avut venituri din traduceri şi am depus doar o declaraţie pe propria raspundere că nu am avut venituri şi am intrat în faţă.
M-am dus pregătită cu toate actele: copie buletin, CIF, decizie de impunere, declaraţia afişată pe site, dar mi s-a spus ca nu e nevoie dacă nu am avut venituri. Mi-au dat un număr de înregistrare pentru declaraţia pe proprie raspundere, scrisă de mine la calculator, pe un post-it.
În excesul meu de zel în a mă lămuri ce înseamnă ocazional şi repetitiv, deoarece sunt şi angajată, am sunat la Ministerul Finanţelor la Serviciul Asistenţă, unde un domn habar nu a avut să mă lămureasca. Mi-a zis că el considera că mă încadrez la repetitiv atâta timp cât emit mai multe facturi pe an, indiferent de intervalul dintre ele, dar nu imi poate spune cu exactitate. Deci, mai pe scurt să nu mă bazez pe spusele lui. M-am dus şi la Administraţia Financiară, unde am primit acelaşi răspuns. Mi s-a spus că ocazional înseamnă o dată pe an, dar nici atunci nu e sigur. Ce să mai înţelegem noi cei care nu suntem de specialitate, dacă nici ei nu ştiu. Dar sigur vor interpreta cum vor dori ei în cazul unui control.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
Italian to Romanian
Comunicat ref. OUG 58/2010 Aug 25, 2010

Comunicatul CNPAS, datat 24 august 2010, poate fi descărcat de aici http://www.cnpas.org/portal

În Constanţa, astăzi nu s-au mai primit declaraţii conf. OUG nr. 58/2010 de la cei care depuseseră declaraţii conf. Legii nr.19/2000. Bănuiesc că tocmai „în vederea evitării dublei impuneri”, adică a plăţii atât pe baza declaraţiei anterioare, cât şi a celei noi.

Văd
... See more
Comunicatul CNPAS, datat 24 august 2010, poate fi descărcat de aici http://www.cnpas.org/portal

În Constanţa, astăzi nu s-au mai primit declaraţii conf. OUG nr. 58/2010 de la cei care depuseseră declaraţii conf. Legii nr.19/2000. Bănuiesc că tocmai „în vederea evitării dublei impuneri”, adică a plăţii atât pe baza declaraţiei anterioare, cât şi a celei noi.

Văd că şi Annamaria a interpretat în acelaşi sens.

Nu am înţeles însă dacă declaraţiile vechi vor rămâne valabile, fără obligaţia depunerii declaraţiei conf. OUG nr. 58/2010, sau dacă precizarea în discuţie se referă numai la luna iulie, pentru care contribuţia fusese deja plătită sau, oricum, datorată.

Totuşi, este posibil ca declaraţiile conf. Legii nr.19/2000 să fie înlocuite cu cele conf. OUG nr. 58/2010 iar contribuţia să fie datorată doar pe baza acestora din urmă. Se pare că unele case judeţene au pretins plata contribuţiilor pe baza ambelor declaraţii, ceea ce ar fi o „dublă impunere”.

[Edited at 2010-08-25 12:41 GMT]
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 21:52
Italian to Romanian
+ ...
Regularizare Aug 25, 2010

Lucica Abil wrote:
În Constanţa, astăzi nu s-au mai primit declaraţii conf. OUG nr. 58/2010 de la cei care depuseseră declaraţii conf. Legii nr.19/2000. Bănuiesc că tocmai „în vederea evitării dublei impuneri”, adică a plăţii atât pe baza declaraţiei anterioare, cât şi a celei noi.

Văd că şi Annamaria a interpretat în acelaşi sens.

Nu am înţeles însă dacă declaraţiile vechi vor rămâne valabile, fără obligaţia depunerii declaraţiei conf. OUG nr. 58/2010, sau dacă precizarea în discuţie se referă numai la luna iulie, pentru care contribuţia fusese deja plătită sau, oricum, datorată.


Vor putea face ulterior o regularizare. Suma plătită în plus ar putea fi reportată pentru luna următoare.
Acuma rămâne de văzut care vor hotărî că e suma datorată pe iulie.


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
German to Romanian
+ ...
ce mi s-a intamplat... Aug 25, 2010

am achitat contributia de somaj intr-un cont pe care mi l-au trimis chiar cei de la Casa pe e-mail (bine ca il am scris). Apoi, dupa vreo 2 ore, au revenit ca...este un alt cont
Acum eu ce fac?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »