Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
Italian to Romanian
Corecţia erorilor materiale din documentele de plată Aug 25, 2010

cornelia mincu wrote:

am achitat contributia de somaj intr-un cont pe care mi l-au trimis chiar cei de la Casa pe e-mail (bine ca il am scris). Apoi, dupa vreo 2 ore, au revenit ca...este un alt cont
Acum eu ce fac?


Ştiu, din experienţă proprie, deşi cu privire la impozit, că se poate face o cerere de corecţie a erorilor materiale din documentele de plată. Dacă cererea se depune în termen de un an, nu se calculează majorări. Sper să fie de folos.


 
Anamaria Sturz
Anamaria Sturz  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
AJOFM Cluj Aug 25, 2010

Ştiţi cumva contul în care se poate plăti la Cluj contribuţia pentru şomaj? Dimineaţă mi-au spus la telefon că deocamdată nu se poate plăti prin bancă, doar la casieria lor... şi că termenul s-a prelungit până la sfârşitul săptămânii. Aştept să se poată plăti şi prin bancă, pentru că nu mă pot deplasa la sediul lor. Dacă află cineva contul, îl/o rog să îl posteze aici. Mulţumesc!

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:05
Romanian to English
+ ...
Soliciţi restituirea Aug 25, 2010

cornelia mincu wrote:

am achitat contributia de somaj intr-un cont pe care mi l-au trimis chiar cei de la Casa pe e-mail (bine ca il am scris). Apoi, dupa vreo 2 ore, au revenit ca...este un alt cont
Acum eu ce fac?


Dacă banca nu a procesat încă OP-ul, poate reuşeşti să ceri o anulare.
Dacă nu se poate, le scrii frumos o adresă (ANOFM), solicitând restituirea sumei necuvenite şi explicând motivul.
Neapărat cere numele persoanei care ţi-a comunicat contul greşit.
Eu le-aş scrie că transferul în contul corect urmează după restituirea sumei din contul incorect...
Apoi scrii povestea în presă.

Este oribil ce se întâmplă.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:05
Romanian to English
+ ...
Petiţie pentru grevă fiscală Aug 25, 2010

http://www.petitiononline.com/grevfisc/petition.html

 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 15:05
Italian to Romanian
+ ...
Cont AJOFM Cluj Aug 25, 2010

Anamaria Sturz wrote:

Ştiţi cumva contul în care se poate plăti la Cluj contribuţia pentru şomaj? Dimineaţă mi-au spus la telefon că deocamdată nu se poate plăti prin bancă, doar la casieria lor... şi că termenul s-a prelungit până la sfârşitul săptămânii. Aştept să se poată plăti şi prin bancă, pentru că nu mă pot deplasa la sediul lor. Dacă află cineva contul, îl/o rog să îl posteze aici. Mulţumesc!


Interesant!
Eu când am achitat ieri la casierie era pe geam un cont afişat şi scria că se pot face plăţi în el.
Or fi vrând să facă altul?

Acesta este:
AJOFM CLUJ
CF 11372395
RO30 TREZ 2162 8210 4020 2XXX.

Da, posibil să îl schimbe, uite ce am găsit pe net:
http://www.stiridecluj.ro/social/haos-la-ajofm-cluj-angajatii-nu-cunosc-contul-in-care-pot-fi-platite-contributiile-pe-drepturi-de-auto-sau-pfa

Deja nu mai e interesant, e incredibil!


 
Lidia Matei
Lidia Matei  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
Italian to Romanian
+ ...
Cont AJOFM Cluj Aug 25, 2010

Eu am fost azi sa achit si mi-au spus ca momentan nu au un cont anume. Probabil doresc sa creeze unul nou.

 
Lidia Matei
Lidia Matei  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
Italian to Romanian
+ ...
la fel si la Casa de Pensii Aug 25, 2010

Achitam aceasta contributie intr-un cont comunicat de cei de la casa de Pensii. Tot astazi mi-au spus sa astept zece zile cu plata, deoarece nu se stie contul nou.

 
Anamaria Sturz
Anamaria Sturz  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Pensii Aug 25, 2010

La Pensii am plătit deja prin cont, sper că nu degeaba!!

Mulţumesc pentru informaţiile legate de şomaj. Voi mai aştepta cu plata...


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:05
German to Romanian
+ ...
La casierie Aug 25, 2010

Lidia Matei wrote:

Eu am fost azi sa achit si mi-au spus ca momentan nu au un cont anume. Probabil doresc sa creeze unul nou.


La noi la AJOFM C-ţa tot omul, după depunerea declaraţiei, este trimis la casieria instituţiei să facă plata; aşa am plătit şi eu, la casierie. Nu era cine ştie coadă azi după-amiază şi în plus e şi cel mai sigur că banii ajung unde trebuie.

La Casa de Pensii încă nu am ajuns. Dar mi-a mai zis cineva azi acelaşi lucru ce a scris şi Lucia, că dacă eşti deja în evidenţa lor după Legea nr. 19/2000, cică nu mai trebuie să depui şi declaraţia asta nouă, dar mâine mă duc pe acolo, fiindcă nu se ştie: dacă se schimbă ceva până mâine? La ăştia nu se ştie niciodată. Oricum am datorie din urmă şi nu am de unde s-o plătesc acuma pe toată.

La Casa de Sănătate de asemenea o să mă duc să văd ce-i, deşi şi acolo sunt în evidenţa lor deja, plus că am plătit la începutul anului pe tot anul, să fie:acolo n-am datorii. Dar nu se ştie nici acolo. dacă mă mai pun să plătesc ceva? Mâine mă duc să văd. Dacă aflu noutăţi, o să scriu.

[Bearbeitet am 2010-08-25 15:51 GMT]


 
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 16:05
Romanian to English
+ ...
Completare declaraţie CJP - ocazional? şi alte (noi) nelămuriri... Aug 26, 2010

Sunt într-o nebuloasă totală... Pe declaraţia pe care am depus-o ieri la pensii am bifat "ocazional". După cum ştiţi, erau patru opţiuni: lunar, trimestrial, semestrial, ocazional - din moment ce nu am venituri la un interval regulat, dar am avut venituri în iulie, mi s-a părut alegerea logică (repetitiv, dar neregulat n-am găsit )... Voi cum aţi bifat?

La ghişeu era cam confuză dna, dar după ce i-am e
... See more
Sunt într-o nebuloasă totală... Pe declaraţia pe care am depus-o ieri la pensii am bifat "ocazional". După cum ştiţi, erau patru opţiuni: lunar, trimestrial, semestrial, ocazional - din moment ce nu am venituri la un interval regulat, dar am avut venituri în iulie, mi s-a părut alegerea logică (repetitiv, dar neregulat n-am găsit )... Voi cum aţi bifat?

La ghişeu era cam confuză dna, dar după ce i-am explicat mi-a luat declaraţia şi mi-a dat un alt cont, diferit de cel pe care îl dădea celorlaţi, în care să plătesc (cont nou deschis, mi-a dat copie după cererea pe care au depus-o la Trezorerie). Am plătit prin mandat poştal ieri, ca să aud dupa aceea că e posibil să nu fie nevoie - sunt şi angajată cu normă întreagă. Care sunt ultimele veşti? Trebuie sau nu trebuie să declarăm şi să plătim? (Bineînţeles, mi s-a părut nedrept din start să plătesc de mai multe ori pentru aceleaşi servicii de care oricum nu beneficiez, dar din moment ce nu puteam isca singură o revoluţie...)

Tot dna de la ghişeu mi-a zis că în cazul în care nu am venituri pe august, nu mai trebuie să depun o altă declaraţie (şi asta mă gândisem că e logic, declari când ai ceva de declarat - din moment ce am bifat "ocazional" e de la sine înţeles că voi mai depune o declaraţie când se mai întâmplă "ocazionalul".). Totuşi, sunt colegi care au depus declaraţie că nu au avut venituri. În cazul ăsta, vrând-nevrând ne plimbăm pe la ghişee în fiecare lună?

N-am primit nici de la şomaj, nici de la pensie exemplarul meu sau vreun număr de înregistrare. Mi-au spus să vin săptămâna viitoare... Dacă se pierd, n-am cum să demonstrez în niciun fel că eu mi-am petrecut câteva ore pe la cozi ca să depun la termen declaraţiile... (Poate doar cu filmările de la cozi, sunt aproape sigură că am un prim-plan, la cât am stat acolo ne puteau filma pe fiecare în parte.) Aşa e peste tot?

Mulţumesc pentru informaţii, explicaţii şi păreri!

[Edited at 2010-08-26 08:03 GMT]
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:05
German to Romanian
+ ...
nu trebuie lunar, dar totuşi trebuie... Aug 26, 2010

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=20899

"Ministrul a amintit ca actele se pot transmite prin Posta, iar banii pot fi virati in conturile agentiilor judetene de ocupare si a caselor de pensii pentru a fi evitate cozile de la ghisee.

Seitan a precizat ca termenul pana la care trebuie finalizat acest lucru este 25 septembrie, el adaugand ca declaratiile n
... See more
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=20899

"Ministrul a amintit ca actele se pot transmite prin Posta, iar banii pot fi virati in conturile agentiilor judetene de ocupare si a caselor de pensii pentru a fi evitate cozile de la ghisee.

Seitan a precizat ca termenul pana la care trebuie finalizat acest lucru este 25 septembrie, el adaugand ca declaratiile nu trebuie sa se depuna lunar, acest lucru fiind necesar doar acum, iar din lunile urmatoare se vor face doar corectii daca apar schimbari."

în cazul meu sigur apar schimbări lună de lună, fiind în funcţie de comenzile care apar, aşa că...
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:05
German to Romanian
+ ...
Noutăţile se confirmă Aug 26, 2010

Am fost azi la Casa de Pensii şi mi-au zis că da, aşa e, dacă eşti în evidenţa lor deja după Legea nr. 19/2000, nu mai depui şi declaraţia cea nouă după OUG nr. 58/2010. Deocamdată, adică pt. luna iulie. Pt. august şi următorele până la sfârşitul anului cică nu se ştie încă, au zis că nu au primit încă nicio indicaţie, deci în septembrie o să mai merg pe acolo.

Am fost şi la Casa de Sănătate şi la fel e şi acolo: dacă ai depus declaraţie după L
... See more
Am fost azi la Casa de Pensii şi mi-au zis că da, aşa e, dacă eşti în evidenţa lor deja după Legea nr. 19/2000, nu mai depui şi declaraţia cea nouă după OUG nr. 58/2010. Deocamdată, adică pt. luna iulie. Pt. august şi următorele până la sfârşitul anului cică nu se ştie încă, au zis că nu au primit încă nicio indicaţie, deci în septembrie o să mai merg pe acolo.

Am fost şi la Casa de Sănătate şi la fel e şi acolo: dacă ai depus declaraţie după Legea nr. 95/2006, nu mai trebuie depusă şi declaraţia cea nouă după OUG nr. 58/2010. Au zis că plăţille se fac tot după declaraţia veche cf. Legii nr. 95/2006 pe toată durata acestui an, după acelaşi sistem trimestrial, adică până pe 15 ale lunilor martie, iunie, septembrie şi decembrie. Mi-au zis că din moment ce am plătit deja pe tot anul, nu mai plătesc nimic în plus şi nu mai trebuie să mai merg la ei decât în ianuarie 2011, că atunci s-ar putea să apară alte noutăţi.

Deci la Casa de Pensii şi la Casa de Sănătate, nu e nimic nou pt. PFAurile care deja contribuie la casele astea. Singura noutate este declaraţia aia pt. şomaj, care se depune la AJOFM în fiecare lună, până pe 25 ale lunii în curs pt. luna trecută, iar dacă prin absurd nu ai avut venituri într-o anumită lună, tot trebuie mers la ei luna viitoare şi depusă o declaraţie cum că nu ai avut venituri în luna trecută. Dacă nu ai formulare de declaraţie la tine, ei te trimit acasă, că trebuie să le iei de pe net şi să le scoţi tu la imprimantă, deci să mergi de acasă cu ele, 2 exemplare, că ei acolo nu au fosrmulare - spre deosebire de Casa de Pensii sau de Ad. Financiară, unde se găsesc toate formularele trebuincioase la respectivele instituţii. Plata se face sau la casieria lor, sau într-un cont care e afişat acolo, sau şi prin mandat poştal. Dar sumele oricum nu sunt mari şi pt. atâta nu merită prin bancă şi prin poştă, că plăteşti şi comision, iar pe lângă asta, la poştă de regulă întotdeauna stai şi la coadă, uneori chair mai mult decât la casierie. Oricum, dacă tot mergi acolo la AJOFM să depui declaraţia, ce are dacă plăteşti imediat direct la casieria lor, în numerar şi primeşti pe loc chitanţa în mână? Eu cel puţin aşa o să fac mereu, că aşa am făcut şi până acuma, eu toate dările mereu le plătesc aşa, adică în numerar, la casieriile instituţiilor respective, şi la sănătate, şi la pensii, şi la impozit, că e cel mai sigur, să nu se rătăcească banii, să ajungă în cont greşit sau alte minuni.

[Bearbeitet am 2010-08-26 12:22 GMT]
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 15:05
Italian to Romanian
+ ...
Oare putem spera? Aug 26, 2010

Toate declaraţiile se vor depune online din 25 septembrie, prin e-România
http://www.money.ro/fiscalitate/toate-declaratiile-se-vor-depune-online-din-25-septembrie-prin-e-romania.html

Aşa să fie!


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member for the following reason: empty
Adina D
Adina D
Romania
Local time: 16:05
Romanian to English
+ ...
Pentru traducătorii care au şi contract de muncă şi activităţi independente Aug 30, 2010

Am scris celor de la CJP în legătură nelămuririle mele ref. la dubla impunere şi aplicabilitate în acest caz.

Iată răspunsul primit:

"Dubla impunere se refera la exista unei declaratii de asigurare sociala
> depusa in baza Legii nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si
> declaratia de asigurare care trebuie depusa conform OUG nr.58/2010.
> asadar nu este cazul dumneavoastra, care sunteti asigurata in sistemul
> public de pensii cu
... See more
Am scris celor de la CJP în legătură nelămuririle mele ref. la dubla impunere şi aplicabilitate în acest caz.

Iată răspunsul primit:

"Dubla impunere se refera la exista unei declaratii de asigurare sociala
> depusa in baza Legii nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si
> declaratia de asigurare care trebuie depusa conform OUG nr.58/2010.
> asadar nu este cazul dumneavoastra, care sunteti asigurata in sistemul
> public de pensii cu contract individual de munca.
> Conform Normelor de aplicare a OUG nr.58/2010, persoanele care, pe
> langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura
> profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial
> - datoreaza contribuþiile individuale si pentru aceste venituri de
> natura profesionala. Persoanele care, pe langã veniturile de natura
> salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala in mod
> ocazional nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste
> venituri de natura profesionala.
> In acceptiunea de ocazional, se intelege faptul ca se realizeaza
> venituri odata pe an.
> Avand in vedere cele mentionate mai sus, precum si informatiile oferite
> de dumneavoastra, apreciem ca trebuie sa depuneti declaratie de
> asigurare."

Am mai scris un mail:

"Conform Legii nr. 19/2000, pentru mine si ceilalti colegi se
> depune o declaratie de catre angajator si de asemenea se efectueaza plati,
> atat din partea angajatorului, cat si din partea angajatului... Dupa cum
> inteleg eu, conform legii, toti cetatenii care realizeaza venituri trebuie
> sa plateasca contributii. Totusi, din moment ce deja platesc in calitate
> de angajat, de ce nu se considera "dubla impunere" acest caz? Sa inteleg
> ca doar daca plateam in calitate de PFA nu mai era nevoie sa platesc si in
> baza OUG 58/2010?"

La care răspunsul a fost:

"Ne mentinem raspunul dat conform Normelor Metodologice de aplicare a
OUG nr.58/2010." (greşelile de ortografie nu-mi aparţin, sunt parte din citat )

Concluzia (ce-am înţeles eu)... Până în prezent, în cazul în care erai doar PFA, trebuia să depui declaraţie şi să plăteşti la CJP cf. Legii nr. 19/2000, dar dacă aveai şi contract de muncă, nu mai era nevoie. OUG nr. 58/2010 ne obligă să plătim aceste contribuţii pe toate veniturile, indiferent de faptul că deja contribuim sau nu...

Prin urmare, nu numai că plătim de două ori la sănătate pentru nişte servicii de care nu beneficiem, acum trebuie să plătim şi pentru o pensie la care nu se ştie câte zeci de ani trebuie să contribuim pentru a o primi şi pentru şomaj - la care de asemenea nu e clar in ce condiţii poţi beneficia de el...

În timp ce companiile vizate de respectiva OUG deja găsesc soluţii pentru evitarea plăţilor (drepturi de autor facturate o dată pe an, prin rotaţie, pentru acoperirea salariilor mai multor angajaţi, treceri ale angajaţilor de pe PFA pe SRL şi altele de acest fel), cei care, cu preţul nopţilor nedormite şi a weekend-urilor lucrate, încercăm să ajungem la un nivel decent de venituri în mod legal, activităţile noastre independente fiind într-adevăr independente, vom suporta greul acestor măsuri...
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »