Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor
Thread poster: serious
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
German to Romanian
+ ...
392 A, B, C... Feb 18, 2011

Eu o să întreb la asistenţă, că de aia sunt puşi acolo oamenii, dar sunt păţită de la înscrierea în ROI când mi s-au dat nişte informaţii complet greşite. Şi nu de la departamente diferite, ci în acelaşi departament.
Oricum, nu văd rostul acestor declaraţii 392, din moment ce facturile externe le-am declarat şi le declar de fiecare data prin 390 şi 301, iar în luna mai depunem oricum declaraţia 200. De ce atâtea declaraţii pentru acelaşi lucru??


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Despre declaratia 392B Feb 21, 2011

rosematei wrote:

Cat priveste intrebarea privind obligatia de a avea si cele doua jurnale (pentru vanzari si pentru cumparari )in afara jurnalului de incasari si plati, raspunsul a fost pur si simplu aiuritor "Pai trebuia sa le aveti dintotdeauna ! " si asta in conditiile in care 90% din traducatorii din oras au fost anul trecut controlati de fisc si nimeni nu a fost atentionat ca ii lipsesc aceste jurnale.

Deci alte hartii de completat pe parcursul anului...
Poate in alte parti e altfel, chiar sunt curioasa sa vad cata lume are deja aceste jurnale.


1. Ce e cu jurnalele astea? Aveţi informaţii noi?

2. Nu înţeleg ce înseamnă să duci declaraţia şi pe suport electronic. Tot rosematei pomenea de dischete. Eu nu mai folosesc dischete de ani de zile. Pe ce să salvez? Trimit USB-ul prin poştă? Sau un CD?

3. Probabil trebuia să încep cu faptul că nu înţeleg cum trebuie completate.
Help anyone?


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
German to Romanian
+ ...
ce am aflat eu între timp Feb 21, 2011

1. chiar dacă am 2 coduri fiscale, completez numai 392B, fiind înregistrată ca plătitor de TVA conf. 351 indice 1 şi nu conf. 351 simplu.
2. registrele jurnal de vânzări/cumpărări trebuie ţinute ca să putem completa declaraţia si în caz că primim vizita celor de la control...eu nu am avut până acum, când m-am înscris la finanţe în 2003 mi s-a spus clar ce registre trebie să ţin, iar pe vremea aia registrele se duceau la Adm Fin. la înşiruit, deci dacă mi-ar fi fost
... See more
1. chiar dacă am 2 coduri fiscale, completez numai 392B, fiind înregistrată ca plătitor de TVA conf. 351 indice 1 şi nu conf. 351 simplu.
2. registrele jurnal de vânzări/cumpărări trebuie ţinute ca să putem completa declaraţia si în caz că primim vizita celor de la control...eu nu am avut până acum, când m-am înscris la finanţe în 2003 mi s-a spus clar ce registre trebie să ţin, iar pe vremea aia registrele se duceau la Adm Fin. la înşiruit, deci dacă mi-ar fi fost cerute le aveam...
3. jurnalul de vânzări se completează cu toate facturile emise pe 2010 (încasate sau nu, interne sau externe). Suma lor va reprezenta cifra de afaceri cerută de decl. 392. Diferenţa faţă de registrul de încasări-plăţi este că aici se trec toate facturile, nu numai cele încasate.
4. jurnalul de cumpărări se completează cu toate achiziţiile făcute pe 2010. Eu am trecut toate achiziţiile ca "Alte bunuri si prestari de servicii pentru nevoile firmei". Baza de impozitare este suma fără TVA, iar dacă factura nu are TVA, baza de impozitare va fi totalul facturii, in col. de TVA trecându-se 0. Diferenţa faţă de registrul de încasări-plăţi este că aici nu se trec contribuţiile (sănătate, pensii, etc), nu se trec comisioanele bancare.

După ce aveţi jurnalele completate, este uşor de completat declaraţia: se descarcă programul de pe site-ul ANAF, se completează, listează de 2 ori şi salvează pe dischetă (of course...) pt finanţe.

Eu mi-am descărcat Jurnalele de aici:http://www.contacafe.ro/topic11389.html?sid=7dd1af9193e859e5d003643c3d3c9163
Am cerut sfaturi de aici: http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?pid=8828#p8828

În continuare mi se pare inutilă această declaraţie în cazul meu, dar dacă se cere...asta e!
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
Spanish to Romanian
+ ...
La Bucureşti, sector 3 Feb 21, 2011

Ella B wrote:

2. Nu înţeleg ce înseamnă să duci declaraţia şi pe suport electronic. Tot rosematei pomenea de dischete. Eu nu mai folosesc dischete de ani de zile. Pe ce să salvez? Trimit USB-ul prin poştă? Sau un CD?



Am dus astăzi 392B la Adm.Fin.S3 Bucureşti, şi mi-au dat discheta înapoi.
Au spus că având cod de bare nu mai este nevoie de dischetă.


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
German to Romanian
+ ...
Ploieşti Feb 21, 2011

când am dus decontul 301 şi 390, deşi aveam cod de bare pe foaie, tot le-a trebuit şi discheta să o introducă la ei în calculator, după care mi-au dat-o înapoi
O să-mi fac o colecţie de dischete, poate peste ani de zile le scot la vânzare pe bani buni)


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc, Cornelia! Feb 21, 2011

Foarte utile informaţiile. Dar mai am nişte întrebări:

Înţeleg că în jurnalul de vânzări trebuie să trec, de fapt, toate facturile mele, ceea ce echivalează cu încasările din registrul de încasări şi plăţi (facturile emise sunt toate plătite, în cazul meu), minus dobânda din contul bancar. Dar ce fac cu clienţii persoane fizice? Ce trec la ei pentru cod de înregistrare în scopuri de TVA?
De ce sunt două cote de TVA? 9% si 19%?
Ce înseamnă "bun
... See more
Foarte utile informaţiile. Dar mai am nişte întrebări:

Înţeleg că în jurnalul de vânzări trebuie să trec, de fapt, toate facturile mele, ceea ce echivalează cu încasările din registrul de încasări şi plăţi (facturile emise sunt toate plătite, în cazul meu), minus dobânda din contul bancar. Dar ce fac cu clienţii persoane fizice? Ce trec la ei pentru cod de înregistrare în scopuri de TVA?
De ce sunt două cote de TVA? 9% si 19%?
Ce înseamnă "bunuri si prestari de servicii scutite cu drept de deducere"? Mai exact, de la coloana 6 încolo sunt în ceaţă.

În jurnalul de cumpărări, la fel, de la coloana 6 încolo iar nu mai ştiu. Alte bunuri si prestari de servicii pentru nevoile firme înseamnă şi întreţinerea, electricitatea, furniturile de birou sau ce? Înţeleg că nu intră aici sănătatea şi comisioanele bancare. Dar ce intră?
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
German to Romanian
+ ...
Cu plăcere, Ella Feb 21, 2011

Da, toate facturile, care în cazul tău echivalează şi cu încasările. Eu de ex. am avut facturi emise în decembrie şi încasate în ianuarie. Le-am trecut în Jurnal pe 2010, dar în Registrul de încasări şi plăţi la ianuarie 2011.
La cei care nu au CIF în scopuri de TVa treci CIF-ul pe care îl au ei (cel fără RO) sau CNP-ul în cazul PF. Cota TVA 9% se aplică la medicamente, proteze medicale, carti, reviste, ziare, intrarea la muzee, spectacole si cazarea la hotel.
... See more
Da, toate facturile, care în cazul tău echivalează şi cu încasările. Eu de ex. am avut facturi emise în decembrie şi încasate în ianuarie. Le-am trecut în Jurnal pe 2010, dar în Registrul de încasări şi plăţi la ianuarie 2011.
La cei care nu au CIF în scopuri de TVa treci CIF-ul pe care îl au ei (cel fără RO) sau CNP-ul în cazul PF. Cota TVA 9% se aplică la medicamente, proteze medicale, carti, reviste, ziare, intrarea la muzee, spectacole si cazarea la hotel.
Se trec şi costurile cu utilităţile în Jurnalul de cumpărături, TVA de pe factură îl treci proporţional cu spaţiul tău. Mai treci tot ce ai achiziţionat tu în 2010: cărţi, programe pt calculator, birotică, etc.
Nu ştiu să-ţi dau mai multe amănunte, te sfătuiesc să întrebi un contabil sau pe site-ul dat de mine, unde îţi va răspunde un expert contabil. Pe mine acel site m-a luminat cât de cât
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
English to Romanian
Înregistrarea în scopuri de TVA şi jurnalele aferente Feb 21, 2011

cornelia mincu wrote:

Da, toate facturile, care în cazul tău echivalează şi cu încasările. Eu de ex. am avut facturi emise în decembrie şi încasate în ianuarie. Le-am trecut în Jurnal pe 2010, dar în Registrul de încasări şi plăţi la ianuarie 2011.
La cei care nu au CIF în scopuri de TVa treci CIF-ul pe care îl au ei (cel fără RO) sau CNP-ul în cazul PF. Cota TVA 9% se aplică la medicamente, proteze medicale, carti, reviste, ziare, intrarea la muzee, spectacole si cazarea la hotel.
Se trec şi costurile cu utilităţile în Jurnalul de cumpărături, TVA de pe factură îl treci proporţional cu spaţiul tău. Mai treci tot ce ai achiziţionat tu în 2010: cărţi, programe pt calculator, birotică, etc.
Nu ştiu să-ţi dau mai multe amănunte, te sfătuiesc să întrebi un contabil sau pe site-ul dat de mine, unde îţi va răspunde un expert contabil. Pe mine acel site m-a luminat cât de cât


Ca să fiu sigură că am înţeles: ok, mi se pare normal ca cei care aplică TVA-ul să folosească acest jurnal.
Dar cei care, deşi înregistraţi în scopuri de TVA, nu aplică TVA-ul? Sunteţi siguri că trebuie să completeze acest jurnal?


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
of!!! Feb 21, 2011

M-am uitat pe site, mai rău m-am îngrozit. Credeam că mă descurc cât de cât la contabilitatea în partidă simplă, dar se pare că ar trebui să vorbesc cu un contabil, deja situaţia mă depăşeşte.

Chiar, ştiţi vreun contabil care să cunoască reglementările pentru persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente, neplătitoare de TVA, cu contabilitate în sistem real?


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:46
German to Romanian
+ ...
nu, Feb 21, 2011

nu mi se pare normal şi util să-l completăm, dar din moment de declaraţia 392 cere datele din ACEST jurnal, devine logic că ar trebui completat...
Multe lucruri nu mi se par normale pe la "finanţe". Eu cred că o singură declaraţie pe an pt PFA era suficientă, în speţă declaraţia 200. Nici cea estimativă nu înţeleg foarte bine de ce trebuie depusă, şi de ce se plăteşte impozit pe venit estimat. După logica mea, ar fi suficient să declari o dată ce venit ai şi pe ăl
... See more
nu mi se pare normal şi util să-l completăm, dar din moment de declaraţia 392 cere datele din ACEST jurnal, devine logic că ar trebui completat...
Multe lucruri nu mi se par normale pe la "finanţe". Eu cred că o singură declaraţie pe an pt PFA era suficientă, în speţă declaraţia 200. Nici cea estimativă nu înţeleg foarte bine de ce trebuie depusă, şi de ce se plăteşte impozit pe venit estimat. După logica mea, ar fi suficient să declari o dată ce venit ai şi pe ăla să plăteşti impozitul şi gata. Am impresia că ni se complică inutil existenţa şi activitatea.

[Editat la 2011-02-21 14:58 GMT]
Collapse


 
rav24
rav24
Local time: 08:46
English to Romanian
+ ...
Contribuții și Declarația 392 - Sectorul 2 Feb 22, 2011

Dragi colegi,

Iată şi situaţia mea, d.p.d.v. fiscal, etc. Sectorul 2.

Am fost de vreo 3 ori până acum la Asistenţă Contribuabili...deh...în loc să ne facem munca de traducător, ne plimbăm la autorităţi...
-----neplătitor de TVA la intern şi înregistrat în scopuri TVA pentru operaţiunile intracomunitare (am obţinut CIF cu RO în faţă când m-am înscris în Registrul Operatorilor)....Bon, doamna de la Administraţia Sector 2 mi-a spus că nu
... See more
Dragi colegi,

Iată şi situaţia mea, d.p.d.v. fiscal, etc. Sectorul 2.

Am fost de vreo 3 ori până acum la Asistenţă Contribuabili...deh...în loc să ne facem munca de traducător, ne plimbăm la autorităţi...
-----neplătitor de TVA la intern şi înregistrat în scopuri TVA pentru operaţiunile intracomunitare (am obţinut CIF cu RO în faţă când m-am înscris în Registrul Operatorilor)....Bon, doamna de la Administraţia Sector 2 mi-a spus că nu trebuie să depun decât 392b - neplătitor TVA, cifră de afaceri sub 35.000 EUR. Pentru CIF-ul cu RO, de plătitot, după mine trebuia să depun şi 392a, dar mi-a spus că nu trebuie...explicaţia a fost că de fapt eu m-am înregistrat ca şi plătitor ca să mă pot înscrie în ROI, dar că de fapt eu tot neplătitor sunt...lol.
Oricum declaraţiile astea sunt informative, mai degrabă cu scop statistic aş zice eu, aşa că nu cred că au o aşa mare relevanţă pt. domnii de la ANAF....important e să le depunem, ca să nu fim amendaţi pentru nedepunere.

Referitor la completarea declaraţiei 392 b, la pct. IV - Livări de Bunuri şi Prestări de Servicii: există 2 rânduri: către persoane înregistrate în scopuri TVA şi către persoane neînregistrate în scopuri TVA....apoi 2 coloare Valoare şi TVA....please, voi cum aţi făcut...aţi separat din total cifră de afaceri facturile către plătitori de TVA şi către neplătitori de TVA?
La rubrica rica de TVA, noi ca şi neplătitori mă gândesc că nu avem de trecut nimic...Tx.

Ref. Casa de Pensii, eu nu ştiu cum reuşeau alţi colegi să plătească 9 ron....eu sunt asigurat cf. Legea 19...şi când mi-am făcut contractul de asigurat acum aproape 3 ani venitul minim la care am fost obligat să mă asigur era de 319 ron...iar procentul de contribuţie 31,3%. Din 2008 până astăzi această sumă asigurată s-a mai modificat (nesemnificativ) de câteva ori, iar contribuţia mea lunară s-a învârtit mereu în jurul sumei de 100 ron. În ianuarie 2011 am primit o Notificare (cam improprie denumirea....) de la Casa de Pensii prin care mă anunţă că nivelul minim al venitului asigurat este de 708 ron, iar procentul de contribuţie rămâne acelaşi 31,3%....deci va trebui să plătim în jur de 220 ron.

OUG 58 a fost în vigoare în lunile iulie, august şi primele 10 zile din sept.
Pentru aceste 2 luni şi 10 zile am depus declaraţii....şi am plătit contribuţia la fondul de pensii pe OUG 58. În acelaşi timp, am plătit şi contribuţia la Fondul de Pensii pe Legea 19...am întrebat dacă e normal...şi mi s-a spus că se consideră stagiu de cotizare dublu ...lol again.

La Şomaj, pentru perioada cât a fost în vigoare OUG 58 (iul-aug-10 sept) am depus declaraţii cu veniturile din perioada respectivă şi am achitat ceva ridicol ..3 lei parcă...dar pentru care mi s-au dat 3 chitante...a câte 1 ron fiecare. lol again.

Despre contribuţiile plătite la Fondul de Sănătate vă povestesc într-un topic separat...acolo e chiar distractiv...

Vă doresc spor la treabă (dacă mai aveţi timp şi de traduceri...)

Radian
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 08:46
English to Romanian
+ ...
Contribuţia la pensie Feb 22, 2011

radian_vasile wrote:

Ref. Casa de Pensii, eu nu ştiu cum reuşeau alţi colegi să plătească 9 ron....eu sunt asigurat cf. Legea 19...şi când mi-am făcut contractul de asigurat acum aproape 3 ani venitul minim la care am fost obligat să mă asigur era de 319 ron...iar procentul de contribuţie 31,3%. Din 2008 până astăzi această sumă asigurată s-a mai modificat (nesemnificativ) de câteva ori, iar contribuţia mea lunară s-a învârtit mereu în jurul sumei de 100 ron. În ianuarie 2011 am primit o Notificare (cam improprie denumirea....) de la Casa de Pensii prin care mă anunţă că nivelul minim al venitului asigurat este de 708 ron, iar procentul de contribuţie rămâne acelaşi 31,3%....deci va trebui să plătim în jur de 220 ron.




Pentru a vedea situaţia plăţilor la contribuţia pentru pensie, se poate cere la Casa de Pensii o situaţie financiară a asiguratului (aşa scrie la mine). Eu am primit-o la cerere (nu mai ştiu de ce am cerut-o acum vreo 2 ani!) şi aşa am aflat cu stupoare că între timp se schimbase venitul minim asigurat şi procentul, ca atare, aveam de plata penalităţi!!!

Acum contribuţia este minim 222 lei, dar cine vrea pensie mai mare poate plăti mai mult, până la limita maximă (ca nu cumva să avem pensia prea mare!).

[Edited at 2011-02-22 20:25 GMT]


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 08:46
Italian to Romanian
+ ...
Da Radian, se separă sumele Feb 23, 2011

La rubrica: către persoane înregistrate în scopuri TVA -
- se trece valoarea totală a facturilor emise către cei care au RO în faţa codului de identificare fiscală (persoane înregistrate în scopuri de TVA)
La rubrica: către persoane neînregistrate în scopuri TVA
- se trece valaorea toatală a facturilor emise către persoane neînregistrate în scopuri de TVA (persoane fizice, companii de asigurări, taxi...)
Numai bine,
Lara


 
rav24
rav24
Local time: 08:46
English to Romanian
+ ...
Tx. Feb 25, 2011

Thanks, Lara. Am depus ieri declaraţia. Surprinzător, nu era nici coadă...

 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 08:46
Italian to Romanian
+ ...
Posta Romana Feb 28, 2011

radian_vasile wrote:

Thanks, Lara. Am depus ieri declaraţia. Surprinzător, nu era nici coadă...


Cu placere:)
Ai fost norocos.
Eu am invatat de la o buna prietena (contabila cu state grele) ca orice declaratie se poate trimite prin posta - fapt mentionat dealtfel si in instructiunile de completare - chiar si cu o zi inainte de scadenta (25 feb. in cazul acesta). Data predarii la posta si confirmarea de primire reprezinta dovada depunerii in termenul stipulat in lege;). Am depus declaratia la posta pe 24 feb. iar pe 25 ANAF a semnat de primire confirmarea care mi-a sosit in cutia postala azi, 28 feb. Este o buna metoda pentru a economisi timp si stres.

Spor in toate!
Lara


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Noutăţi fiscale (şi) pentru piaţa traducerilor






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »