Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27] >
Off topic: Ca să vă mai descreţiţi frunţile
Thread poster: Susanna & Christian Popescu
ClaudiaDragomir
ClaudiaDragomir  Identity Verified
Local time: 07:56
Italian to Romanian
+ ...
Mare ţi-e grădina, Doamne! Jun 9, 2009

[quote]Carmen Copilau wrote:

A vorbi:
http://evolo.ro/video/ciudatenii-cuvantul-e-mineriada-c33-p7501.html

A gândi:
http://www.funcafe.ro/view_video~tuning_dacia~3~1681.html


Unii nu sunt în stare nici să-şi vorbească limba maternă, apăi să mai şi gândească! Jale mare! Dacă trebuia să zică: "râu, rătuşcă, rămurică"?


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:56
German to Romanian
+ ...
Da, într-adevăr Unikat! Mare e grădina şi plină de scaieţi... Jun 10, 2009



 
ClaudiaDragomir
ClaudiaDragomir  Identity Verified
Local time: 07:56
Italian to Romanian
+ ...
I always wanted to visit the car-pa-thians! Jun 10, 2009

http://marius.wirelessisfun.com/2009/best-laugh-this-week/

[Modificato alle 2009-06-10 10:56 GMT]


 
ClaudiaDragomir
ClaudiaDragomir  Identity Verified
Local time: 07:56
Italian to Romanian
+ ...
cochon de poche Jun 10, 2009

http://dailymotion.virgilio.it/video/x9c1mh_cochon-de-poche_animals

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:56
English to Romanian
Apucături ciudate ale lumii moderne Jun 10, 2009



Reţeta este: se ia orice animal (repet, orice, de la porc la aligator...) şi se transformă în animal de casă, tratându-l ca pe tradiţionalele animale de casă pisică sau câine.
Amuzant, dar şi trist în acelaşi timp...


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 08:56
German to Romanian
+ ...
Domesitc vs. sălbatic Jun 11, 2009

Maria Diaconu wrote:



Reţeta este: se ia orice animal (repet, orice, de la porc la aligator...) şi se transformă în animal de casă, tratându-l ca pe tradiţionalele animale de casă pisică sau câine.
Amuzant, dar şi trist în acelaşi timp...


Purcelul e tot domestic, nu e sălbatic; porcul de fapt este printre primele vieţuitoare domesticite; parcă prin mezolitic se întâmpla asta, prin jurul anului 9000 î.e.n. omul domesticea câinele şi porcul; astfel, porcul a fost domesticit înaintea pisicii sau hamsterului, maimuţei sau a altor vieţuitoare, doar că la început omul l-a privit doar ca pe o sursă de hrană şi nu ca pe un animal de companie. Fiecare animal domestic a fost mai întâi sălbatic, iar domesticirea a avut drept scop în primul rând exploatarea animalului de către om în scopul satisfacerii necesităţilor sale, pentru că aşa este omul, este cea mai profitoare şi mai exploatatoare vieţuitoare de pe pământ. La început, animalele domestice au fost pentru om sursă de hrană în imediata sa apropiere: porcul, vaca, oaia, păsările devenite de curte, deci oricând la dispoziţia omului, pentru ca acesta să nu mai fie nevoit să le caute şi să le vâneze pe cele sălbatice; apoi mijloace de muncă (măgarii, caii) şi de vânătoare (câinii, şoimii), mijloace de deplasare persoane şi de transport mărfuri (măgarii, caii, cămilele, elefanţii, câinii pt. sănii etc.), mijloace de luptă (cai, elefanţi etc.), mijloace de pază şi protecţie (în special câinii), mijloace naturale de combatere a dăunătorilor pe câmp şi în hambare (pisicile şi anumite rase de câini) )etc.; sau unele animale erau considerate sacre (de ex. vacile indiene, pisicile în Egiptul antic, diverse animale de pădure la amerindieni etc.), unele erau considerate reprezentări sau întrupări ale unor zeităţi, în timp ce alte animale erau sacrificate pentru zeităţi; în schimb, altele erau omorâte cu sălbăticie în arene pentru simpla distracţie a omului - dacă aşa ceva se poate numi distracţie; abia mult, mult mai târziu omul a domesticit animale doar pentru a avea companie şi a creat şi ameliorat rase speciale strict pentru aşa ceva; un pechinez de pildă cred că e doar animal de companie, e clar că nu îl poţi folosi la munci, la vânătoare, la pază etc. Deci s-au creat rase speciale de companie. Dar tot nu-i destul: în zilele noastre, omul vrea ceva nou, multor oameni tradiţionalele animale de companie - câinii şi pisicile - li se par prea banale şi de aceea vor altele noi şi neobişnuite. Dar până la urmă, cum au fost domesticite la începuturi animalele de companie tradiţionale, poate că orice animăluţ, dacă este crescut de mic în casă cu omul, poate ajunge mai mult sau mai puţin domestic. Poate chiar şi un aligator sau orice altă reptilă, mai ştii?

[Bearbeitet am 2009-06-11 17:17 GMT]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 08:56
English to Romanian
Welcome back! Jun 11, 2009

Ovidiu, sunt din nou (100%) de acord cu tine şi cu articolul tău bine documentat ca de obicei.
Pe site-ul ProTV sunt unele exemple sfâşietoare de rele comportamente faţă de animale, în Romania Land of Choice, desigur.
Nu vă uitaţi dacă sunteţi impresionabili (eu nu m-am uitat).


 
ClaudiaDragomir
ClaudiaDragomir  Identity Verified
Local time: 07:56
Italian to Romanian
+ ...
Animale sălbatice/domestice Jun 11, 2009

Sunt perfect de acord cu cele scrise mai sus despre animalele sălbatice care au fost domesticite, cât şi despre animalele domestice și "peripeţiile" prin care au trecut până să devină animale de companie ale omului.
Lăsând la o parte maltratarea animalelor de către om şi moda de a avea în casă animale exotice, dacă ne referim numai la iubitorii de animale, cred că nu este deloc ciudat că oamenii ajung să iubească și vor să aibă în jurul lor animale de tot soiul (d
... See more
Sunt perfect de acord cu cele scrise mai sus despre animalele sălbatice care au fost domesticite, cât şi despre animalele domestice și "peripeţiile" prin care au trecut până să devină animale de companie ale omului.
Lăsând la o parte maltratarea animalelor de către om şi moda de a avea în casă animale exotice, dacă ne referim numai la iubitorii de animale, cred că nu este deloc ciudat că oamenii ajung să iubească și vor să aibă în jurul lor animale de tot soiul (de la cățel, pisică și purcel, pănă la loris, aligator, etc.). Anumite persoane chiar merg să locuiască în habitatul natural al animalelor sălbatice. Alții salvează animalele sălbatice rănite și le pregătesc pentru reîntoarcerea în natură.
http://www.youtube.com/watch?v=mPBOA2pGPFI&feature=related




[Modificato alle 2009-06-11 21:50 GMT]

[Modificato alle 2009-06-11 23:35 GMT]
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 08:56
Hebrew to Romanian
+ ...
Ne perindăm cu toţii pe aici Jun 14, 2009

http://www.facesaerch.com/


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:56
English to Romanian
Feţe-feţe Jun 15, 2009

Denise Idel wrote:

http://www.facesaerch.com/


Foarte interesant!


 
ClaudiaDragomir
ClaudiaDragomir  Identity Verified
Local time: 07:56
Italian to Romanian
+ ...
Are you smarter than a preschooler? :) Jun 16, 2009

http://totally-pissed-off.blogspot.com/2007/11/are-you-smarter-than-preschooler.html

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 08:56
English to Romanian
Chestiune de branding Jul 9, 2009

Şobolanul se întâlneşte cu un hamster şi îi spune indignat: "Măi, şmechere, cum se face că, deşi amândoi suntem rozătoare, pe mine oamenii mă aleargă, mă prind în curse, mă otrăvesc, iar pe tine te mângâie toţi copiii, te răsfaţă şi te îndoapă cu delicatese?!" La care hamsterul se uită la el cu superioritate şi îi spune: "N-ai inţeles nimic. Totul se reduce la branding".

 
RBStranslati (X)
RBStranslati (X)
Local time: 06:56
English to Romanian
+ ...
Bravos! Jul 10, 2009

Péter Tófalvi wrote:

Ma-ia-hii
Ma-ia-huu
Ma-ia-hoo
Ma-ia-haa [x5]

Pronto, ciao, sono io, un cavaliere,
E ti prego, amore mio, ricevi la felicitŕ.
Pronto, pronto, sono io Picasso,
Ti ho fatto uno squillo e sono carino,
Ma sappi che non ti chiedo niente.

::Chorus::
Vuoi andartene ma non mi, non mi prendi con te,
Non mi, non mi prendi con te, non mi, non mi, non mi prendi con te.
Il tuo viso e l’amore sotto il tiglio,
Mi ricordano i tuoi occhi. [x2]

Ti chiamo, per dirti, quello che sento, adesso,
Pronto, amore mio, sono io, la felicitŕ.
Pronto, pronto, sono di nuovo io, Picasso,
Ti ho fatto uno squillo e sono carino,
Ma sappi che non ti chiedo niente.

::Chorus:: [x2]

Ma-ia-hii
Ma-ia-huu
Ma-ia-hoo
Ma-ia-haa [x4]

::Chorus:: [x2]

(Hai sa-mi fie mila de cei care - ca si mine - non parlare italiana: http://www.ftpk.net/paroles/O-Zone/Dragostea-din-tei/)
(Si numai pt. a starni invidie: am si mp3-ul:-)


[Edited at 2004-07-29 11:10]


 
RBStranslati (X)
RBStranslati (X)
Local time: 06:56
English to Romanian
+ ...
Bravos! Jul 10, 2009

Traducatorul cantecului a fost foarte curajos! Eu una sincer, nici in romana nu inteleg despre ce vor ei sa cante.Ce m-a uluit total este ca am auzit cantecul in Japonia! Versiunea romaneasca desigur... traducatorii de limba japoneza au refuzat probabil ... "mai a hii" poate insemna ceva obscen, mai sti?

 
Testeronline
Testeronline
Romania
Local time: 08:56
English to Romanian
+ ...
LOL Jul 12, 2009

E chestii adanci dom`le cu succesurile astea muzicale cateodata, parol donor (de sange ;o)

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ca să vă mai descreţiţi frunţile






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »