Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ
Thread poster: georgemark
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 15:23
French to Romanian
+ ...
prea multe greseli Feb 3, 2011

complotul universului era o glumă, dar funcţionarii sunt catastrofali.
în septembrie am sunat să pun o seamă de întrebări, pentru că trebuie să îmi modific autorizaţia, doamna a găsit de cuviinţă să se răstească la mine şi apoi să nu mai răspundă la telefon şi a mai durat încă o lună, după ce am făcut o reclamaţie, ca să obţin informaţiile necesare şi scuzele de la cu totul altcineva, de la relaţii publice.
mi se pare inadmisibil ca, pe lângă inco
... See more
complotul universului era o glumă, dar funcţionarii sunt catastrofali.
în septembrie am sunat să pun o seamă de întrebări, pentru că trebuie să îmi modific autorizaţia, doamna a găsit de cuviinţă să se răstească la mine şi apoi să nu mai răspundă la telefon şi a mai durat încă o lună, după ce am făcut o reclamaţie, ca să obţin informaţiile necesare şi scuzele de la cu totul altcineva, de la relaţii publice.
mi se pare inadmisibil ca, pe lângă incompetenţa dovedită în cazul meu, să mai fie şi nesimţiţi.
Collapse


 
Oana Muntean
Oana Muntean  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
English to Romanian
+ ...
diplomă de licență - fac. de filologie Feb 8, 2011

Bună
mă scuzați de întrebare, dar nu mi se pare clar din informațiile de pe just.ro

Pentru Copie după diploma de licență din care rezultă specializarea în limba străină pt care se solicită autorizarea - mai este valabilă diploma de filolog de la Facultatea de Litere , Română - Engleză sau nu?

Mulțumesc!
Oana


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 15:23
French to Romanian
+ ...
exact Feb 8, 2011

Copie după diploma de licență din care rezultă specializarea în limba străină pt care se solicită autorizarea = diploma de filolog de la Facultatea de Litere , Română - Engleză (daca este diploma de licenta/echivalenta, pentru cele obtinute inainte de sistemul de sustinere a licentei si nu certificat de studii nefinalizate prin sustinerea licentei)

 
Oana Muntean
Oana Muntean  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
English to Romanian
+ ...
clarificare Feb 8, 2011

@Elvira: nu înțeleg diferențierea pe care o faci. Dacă poți să mă iluminezi, te rog. Mulțumesc

Eu am diplomă de filolog luată în 2003, pe sistem de 4 ani, ante-Bologna


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 15:23
French to Romanian
+ ...
lamurire Feb 9, 2011

Oana Ragea wrote:

@Elvira: nu înțeleg diferențierea pe care o faci. Dacă poți să mă iluminezi, te rog. Mulțumesc

Eu am diplomă de filolog luată în 2003, pe sistem de 4 ani, ante-Bologna


existau, pre-Bologna, certificate de atestare a incheierii studiilor superioare de lunga durata (4 ani), fara licenta. in cazul tau, diploma de licenta in filologie e suficienta pentru autorizare pe en-ro, ro-en. atentie, in cerere trebuie sa specifici ambele perechi. post-Bologna, ma declar invinsa


 
Oana Muntean
Oana Muntean  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
English to Romanian
+ ...
Mulțumesc Feb 9, 2011

Am înțeles. Mulțumesc pentru lămuriri

 
Cordus Iulia
Cordus Iulia  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
French to Romanian
+ ...
Succes ! Apr 13, 2011

Iulia_nna wrote:

Raspuns pentru cei care se intreaba daca adeverinta de studii inlocuieste diploma de licenta - DA, mie mi-a acceptat dosarul asa.

Intrebare : am depus dosarul personal pe 13-07-2010 si nu am primit niciun fel de raspuns nici prin posta, nici la telefon. Stie cineva ce trebuie sa fac? Am trimis un e-mail, dar fara folos.

Multumesc


later edit : Am si sunat la nr. de telefon de pe just.ro si ba nu raspunde nimeni, ba imi inchid in nas.

[Edited at 2010-10-21 08:35 GMT]


Cu greu, dupa ani intregi de lupta care au durat noua luni, mi-am luat autorizatia, mi-am facut stampila, site de promovare... mai lipseste ceva?

Stie cineva unde merg sa fac chitantier sau facturier... ma rog, care e urmatorul pas?


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 15:23
French to Romanian
+ ...
pe propriul calculator Apr 15, 2011

in momentul de fata poti sa faci facturile chiar tu, pe propriul calculator. daca iti iei un programel de contabilitate pentru pfa, s-ar putea sa chiar aiba si o optiune de facturare.

 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 15:23
English to Romanian
+ ...
Alte detalii Apr 15, 2011

Iulia_nna wrote:

Cu greu, dupa ani intregi de lupta care au durat noua luni, mi-am luat autorizatia, mi-am facut stampila, site de promovare... mai lipseste ceva?

Stie cineva unde merg sa fac chitantier sau facturier... ma rog, care e urmatorul pas?


Înregistrarea la Finanţe pentru obţinerea CIF-ului, înregistrarea la Curtea de Apel ...
La Finanţe vei obţine şi alte detalii la biroul de asistenţă contribuabili ...


 
icegirl21ro
icegirl21ro
Romania
Local time: 15:23
German to English
+ ...
cum obtin autorizatia de traducator? Jun 6, 2011

buna tuturor,
eu am o intrebare, cum pot sa obtin autorizatia de traducator pt lb germana? mentionez ca am atestat de competente lingvistice de lb germana, si in prezent sunt studenta la facultatea de litere specializare germana-engleza. Cum pot obtine autorizatia fara sa astept sa termin facultatea? nu se poate obtine numai cu atestatul?
va multumesc


 
LTA
LTA
Local time: 15:23
English to Romanian
+ ...
In prezent...autorizatie traducator, facultate tehnica? Aug 22, 2011

Buna,

In prezent, pot obtine autorizatie de traducator, daca am terminat o facultate tehnica?

Daca da, stiti care e procedura sau unde trebuie sa ma informez pentru detalii?

Multumesc!


 
tagore
tagore  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
English to Romanian
http://www.examentraducator.ro Aug 22, 2011

LTA wrote:

Buna,

In prezent, pot obtine autorizatie de traducator, daca am terminat o facultate tehnica?

Daca da, stiti care e procedura sau unde trebuie sa ma informez pentru detalii?

Multumesc!


--------------------------------------------------------------------------------------------------
a) Bineinteles! De ex., va alegeti domeniul "TEHNICA" (EN>RO si/sau RO>EN)

b) http://www.examentraducator.ro
"SESIUNEA nr.2 -Detalii

Înscrierile se fac în perioada 22 august – 3 septembrie 2011 după cum urmează:
- prin depunerea personală a dosarelor şi plata taxei în numerar, în perioada 22 august-03 SEPTEMBRIE, la sediul din Str Toamnei 103 sector 2, Bucureşti, între orele 10.00 -15.00 de luni până joi şi între orele 10.00 - 12.00 vinerea;
Listele cu repartiţia candidaţilor pe zile, ore şi săli de examen se afişează pe pagina de internet a instituţiei începând cu ziua de 26 septembrie 2011.
EXAMENUL SE SUSŢINE ÎN PERIOADA: 03-08 OCTOMBRIE 2011
Tariful de înscriere este de 400 lei o probă pentru limbile din anexa 1 ( limbi de largă circulaţie ) şi 600 lei o probă pentru limbile din anexa 2 ( limbi rare )
Examenul se organizează pentru toate limbile de la anexa 1 şi anexa 2"

Succes!


 
alex_h
alex_h
Local time: 15:23
solicitare explicatie pt obtinere autorizatie Aug 26, 2011

Salut, am o nelamurire in ceea ce priveste obtinerea acestei autorizatii; am inteles faptul ca pot obtine autorizatia de traducator prin depunerea / trimiterea dosarului la MJ; mentionez faptul ca sunt absolventa a facultatii de Litere, Romana - Engleza si de aceea nu ar mai fi nevoie sa sustin examenul pt atestat, corect? numai ca la depunerea dosarului trebuie, citez: "copia legalizata a diplomei de bacalaureat ori echivalenta din care rezulta ca am absolvit un liceu cu predare in limba strain... See more
Salut, am o nelamurire in ceea ce priveste obtinerea acestei autorizatii; am inteles faptul ca pot obtine autorizatia de traducator prin depunerea / trimiterea dosarului la MJ; mentionez faptul ca sunt absolventa a facultatii de Litere, Romana - Engleza si de aceea nu ar mai fi nevoie sa sustin examenul pt atestat, corect? numai ca la depunerea dosarului trebuie, citez: "copia legalizata a diplomei de bacalaureat ori echivalenta din care rezulta ca am absolvit un liceu cu predare in limba straina sau in limba minoritatilor nationale pentru care solicit autorizarea" . ok, diploma ca diploma ca doar am absolvit liceul dar...nu cu specific, am absolvit real dar avand in vedere ca am studiat 4 ani facultate cu profil d c imi trebuie sa am la activ si liceu cu specific; am facut lb engleza in liceu dar....chiar e nevoie ? cam asta ar fi singura mea piedica banuiesc.

Ma poate ajuta cineva cu o extra informatie ??? multumesc, alex

[Edited at 2011-08-26 08:52 GMT]
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 15:23
English to Romanian
Răspuns Aug 30, 2011

alex_h wrote:

Salut, am o nelamurire in ceea ce priveste obtinerea acestei autorizatii; am inteles faptul ca pot obtine autorizatia de traducator prin depunerea / trimiterea dosarului la MJ; mentionez faptul ca sunt absolventa a facultatii de Litere, Romana - Engleza si de aceea nu ar mai fi nevoie sa sustin examenul pt atestat, corect? numai ca la depunerea dosarului trebuie, citez: "copia legalizata a diplomei de bacalaureat ori echivalenta din care rezulta ca am absolvit un liceu cu predare in limba straina sau in limba minoritatilor nationale pentru care solicit autorizarea" . ok, diploma ca diploma ca doar am absolvit liceul dar...nu cu specific, am absolvit real dar avand in vedere ca am studiat 4 ani facultate cu profil d c imi trebuie sa am la activ si liceu cu specific; am facut lb engleza in liceu dar....chiar e nevoie ? cam asta ar fi singura mea piedica banuiesc.

Ma poate ajuta cineva cu o extra informatie ??? multumesc, alex

[Edited at 2011-08-26 08:52 GMT]


Punctul acela, citat de tine, se adresează doar acelora care nu doresc să urmeze o facultate sau care urmează o facultate cu un profil complet diferit de profilul liceului urmat.

Nu te afectează, tu absolvind Litere - Română-Engleză. Vei primi autorizaţia pe baza studiilor superioare.

Punctele enumerate sunt cu "SAU", nu cu "ŞI".


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 15:23
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Facturi pe calculator Nov 6, 2011

Elvira Daraban wrote:

in momentul de fata poti sa faci facturile chiar tu, pe propriul calculator. daca iti iei un programel de contabilitate pentru pfa, s-ar putea sa chiar aiba si o optiune de facturare.


Poate s-a mai discutat, dar nu regăsesc informaţiile. Am înţeles că factura făcută pe calculator nu este totuna cu factura electronică. Pentru asta din urmă este nevoie de ceva formalităţi. Pe mine mă interesează ce presupune folosirea unui progrămel din ăsta de facturare.

De exemplu:
1. Îmi trebuie un fel de "decizie internă" prin care să stabilesc numărul facturilor emise astfel (în continuarea facturilor pe hârtie)?
2. Factura întocmită cu progrămelul se mai imprimă sau se trimite doar electronic?
3. Dacă se imprimă, mai este necesar să ştampilez şi să semnez factura?
4. Care sunt elementele obligatorii care trebuie să apară pe factură?
5. Dacă folosesc facturi făcute pe calculator, pot să folosesc în continuare chitanţierul de hârtie, nu?

Am auzit de Icefact şi Microfact. Le foloseşte cineva? Puteţi recomanda şi altele?

Mulţumesc mult pentru răspunsuri.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »